Plasty je třeba výrazně omezit, pokud chceme zachovat naši planetu i pro budoucí generace. V současnosti si to uvědomuje stále více lidí a přizpůsobují tomu své chování. Udržitelnému jednání nyní napomůže i nový zákon, který prošel Sněmovnou. Informovaly o tom Novinky.
Výroba a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček bude v Česku zakázána v souladu s předpisy Evropské unie. Ve středu o tom rozhodla Poslanecká sněmovna. Novela konkrétně zakazuje uvádění některých vybraných plastových výrobků na trh. Jedná se například o zmíněné plastové příbory, brčka, talíře, ale i o vatové tyčinky, tyčky k uchycení balonků či nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu a také výrobky z oxoplastu. Plastové nápojové lahve zároveň budou muset být do roku 2030 vyrobeny až ze 30 procent recyklátu.
Podle ministerstva životního prostředí by se tak měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů. „Díky zákonu se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách. Výrobky, které zakazujeme, mají už dnes řadu alternativ a díky tomu můžeme uspořit ročně miliony kusů plastových výrobků,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. K vybraným jednorázovým výrobkům, které budou zakázány, už existuje řada opakovaně použitelných alternativ. V případě určitých produktů, například hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry, nově musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Novinky a Ekolist
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…