Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pestrobarevná kachnička mandarinská našla útočiště v Brně

Zdroj fotografií: mendelu.cz

Už jste někdy slyšeli o zvířeti jménem kachnička mandarinská? Tohoto pestrobarevného ptáka by měli znát obzvlášť brněnští, právě zde má totiž zmíněný druh své největší zimoviště v republice.

Oblíbenou lokalitou kachniček je především řeka Svratka, kde už po dekádu hnízdí pravidelně. Ideální je pro ně i díky stromům v blízkém i širším okolí řeky. „Vyžadují bohatý břehový porost zasahující nad vodu, ve kterém hledají úkryt. Vodní tok musí poskytovat dost drobné živočišné potravy pro malá kachňata. Dále je nutná přítomnost stromů s dutinami pro hnízdění a porosty třeba dubů, jejichž plody tvoří důležitou složku potravy během podzimu a zimy,“ vysvětlil ornitolog Vladimír Mikule.

Kachnička mandarinská je asijský druh vrubozobého ptáka. Je velmi rozšířený u chovatelů, odkud nejspíš také původně pochází brněnská populace. Tu nyní tvoří kolem padesáti jedinců a jde tak o jedinou pravidelně hnízdící populaci v zemi. Samec je považován za jednoho z vůbec nejbarevnějších vrubozubých ptáků. Světová populace kachničky mandarínské se odhaduje na přibližně 65 tisíc jedinců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…