Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pes jako přítel člověka. Archeologové nalezli první případ blízko českých hranic

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pexels

Pes je důvěrným přítelem a společníkem člověka od dávných dob, ne však odjakživa. Archeologové kousek od českých hranic nalezli důkaz o prvním případu, kdy žil pes s lidmi ne jako jejich nepřítel, příživník nebo sluha, ale jako jejich přítel.

Majiteli prvního takto ochočeného psa byli lovci a sběrači, kteří kočovali na území střední Evropy přibližně před 14 200 roky. Podle analýzy kosterních pozůstatků prodělal pes silnou psinku, když byl ještě štěnětem. Posléze onemocněl stejnou nemocí ještě třikrát. Odborníci uvádějí, že je nemožné, aby tuto nemoc přežil bez lidské pomoci.

Muž a žena ve věku dvacet a čtyřicet let proto o psa museli během jeho onemocnění pečovat. To svědčí o úzkém citovém poutu, které k jejich psu navázali. „Myslím, že každý, kdo si pořídil štěně, chápe všechny radosti a starosti, které jsou spojené s jeho výchovou. Jakmile jednou propadnete kouzlu svého štěněte, už se od něj nedokážete odtrhnout,“ uvedla hrdá majitelka křížence Dana Orságová.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…