Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pečujte o zahradu s ohledem na malá veverčátka. Na co si dát pozor a jak se o ně postarat?

Foto: Záchranná stanice hlavního města Prahy

Jarní počasí s sebou přináší i prořezávání či kácení stromů. V jejich větvích či dutinách si však staví svá hnízda veverky, které zde od poloviny února vyvádějí mláďata. Ta se o sebe do osmi týdnů věku nedokážou sama postarat.

Veverky nejčastěji žijí ve větvích vzrostlých jehličnanů, výjimkou však nejsou ani listnáče. Svá hnízda staví z větviček v horní části stromu nebo v dutinách umístěných alespoň pět metrů nad zemí. Nejbezpečnější dobou pro kácení stromů s dutinami je proto zima – konkrétně období od listopadu do února. Pokud jste čekali až na jaro, je vhodné strom kácet postupně a hnízda aktivně vyhledávat ještě před tím, než se samotným řezáním začnete.

Zachráněná mláďata veverek je nutné krmit náhražkou mateřského mléka. Foto: Záchranná stanice hlavního města Prahy

Pokud objevíte hnízdo, v němž žijí narozená veverčátka, je vhodné počkat, až dorostou. To může trvat až dva měsíce. Když ale strom s hnízdem veverek omylem porazíte, mláďata je potřeba uchovat v teple a kontaktovat odbor životního prostředí. Ten se o tyto zákonem chráněné tvory postará.

V pražské metropoli přebírá opuštěná či zraněná mláďata volně žijících druhů záchranná stanice provozovaná Lesy hlavního města Prahy. V současné době má v péči 23 veverčátek, z nichž většina přišla o domov právě při kácení nemocných stromů. Odchov veverek je náročnou záležitostí, protože se každých pár hodin musí krmit náhražkou mateřského mléka. Po zhruba devíti týdnech jsou malé veverky schopné vrátit se zpět do přírody.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…