Patnáctiletý chlapec změnil podobu britské libry

Návrh nové britské libry, zdroj: royalmint.com

Britská librová mince bude mít od roku 2017 novou tvář. Změní se jak její tvar, tak i obrázek na zadní straně, jehož design navrhl patnáctiletý chlapec.

Nová mince bude mít 12 hran a budou na ní použity dvě různé barvy. Díky tomu bude extrémně komplikované se ji snažit zfalšovat. Librová mince se mění po více než 30 letech a měla by se díky svému unikátnímu zpracování stát nejbezpečnější mincí v oběhu na světě.

Rozhodnutí vytvořit novou libru přišlo po té, co policie odhalila skupinu pašující mince v hodnotě více než 30 milionů liber. Nyní se předpokládá, že v celkovém oběhu jsou přibližně tři procenta mincí nepravých, což je asi 45 milionů.

Do soutěže o nový vzhled libry se zapojilo přes šest tisíc zájemců. Vítězem se stal mladý David Pearce, který si zvolil čtyři hlavní symboly Velké Británie: anglickou růží, velšský pórek, skotský bodlák a irský jetel. Tyto symboly na minci vystupují zpoza královské korunky. O soutěži se Davidovi zmínil jeho učitel designu a chlapec si před odevzdáním finálního návrhu pečlivě prostudoval historii mincí a tradiční znaky Británie. Další soutěžící zobrazovali na minci například šálek čaje, vlajky, mapy, počasí, slavné spisovatele, pobřežní přístavy nebo třeba slavnou kapelu Rolling Stones.

New_1_pound

Britský ministr financí, George Osborne, nazval tento projekt ,,důkazem o představivosti dětí“. Díky ní a také svému 12-hrannému tvaru se britská librová mince stane jednou z nejhůře padělatelných mincí na světě a návrh 15-letého Davida se tak bude používat další řadu let.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.