Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Patnáctiletý chlapec změnil podobu britské libry

Návrh nové britské libry, zdroj: royalmint.com

Britská librová mince bude mít od roku 2017 novou tvář. Změní se jak její tvar, tak i obrázek na zadní straně, jehož design navrhl patnáctiletý chlapec.

Nová mince bude mít 12 hran a budou na ní použity dvě různé barvy. Díky tomu bude extrémně komplikované se ji snažit zfalšovat. Librová mince se mění po více než 30 letech a měla by se díky svému unikátnímu zpracování stát nejbezpečnější mincí v oběhu na světě.

Rozhodnutí vytvořit novou libru přišlo po té, co policie odhalila skupinu pašující mince v hodnotě více než 30 milionů liber. Nyní se předpokládá, že v celkovém oběhu jsou přibližně tři procenta mincí nepravých, což je asi 45 milionů.

Do soutěže o nový vzhled libry se zapojilo přes šest tisíc zájemců. Vítězem se stal mladý David Pearce, který si zvolil čtyři hlavní symboly Velké Británie: anglickou růží, velšský pórek, skotský bodlák a irský jetel. Tyto symboly na minci vystupují zpoza královské korunky. O soutěži se Davidovi zmínil jeho učitel designu a chlapec si před odevzdáním finálního návrhu pečlivě prostudoval historii mincí a tradiční znaky Británie. Další soutěžící zobrazovali na minci například šálek čaje, vlajky, mapy, počasí, slavné spisovatele, pobřežní přístavy nebo třeba slavnou kapelu Rolling Stones.

New_1_pound

Britský ministr financí, George Osborne, nazval tento projekt ,,důkazem o představivosti dětí“. Díky ní a také svému 12-hrannému tvaru se britská librová mince stane jednou z nejhůře padělatelných mincí na světě a návrh 15-letého Davida se tak bude používat další řadu let.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Úspěch českých lékařů. Provedli mezinárodní transplantaci ostrůvků slinivky

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…