Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ozonová vrstva se zotavuje

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zprávy OSN se ozonová vrstva zotavuje z vlivu nebezpečných látek, které zejména od konce sedmdesátých let minulého století způsobovaly její úbytek. Kompletní by ozonová vrstva měla podle prognóz být na severní polokouli od třicátých let, na jižní od poloviny tohoto století. Díra nad Antarktidou by měla zmizet do roku 2060.

Zlepšení stavu ozonové vrstvy, která Zemi chrání před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce, je podle vědců důsledkem zastavení výroby škodlivých látek. Zejména freony se masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. V nejkritičtějších dobách na konci minulého století se ozonová vrstva ztenčila o deset procent.

Situace se zlepšila hlavně díky Montrealskému protokolu z roku 1987, který výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu zastavil. Od roku 2000 tak ozonová vrstva s každou dekádou narůstá o jedno až tři procenta. Slavit je však podle vědců předčasné, protože se v poslední době objevily náznaky, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. To by však měl řešit dodatek k Montrealskému protokolu, který má vstoupit v platnost příští rok. „Vítězství bude možné vyhlásit až po roce 2060,“ prohlásil Paul Newman, expert amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Oslavovat podle něho budou až naši vnuci.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

Chlupatá radost pro seniory. Návštěvy zvířecích terapeutů vracejí úsměv i chuť do života

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…