Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ozonová vrstva se zotavuje

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zprávy OSN se ozonová vrstva zotavuje z vlivu nebezpečných látek, které zejména od konce sedmdesátých let minulého století způsobovaly její úbytek. Kompletní by ozonová vrstva měla podle prognóz být na severní polokouli od třicátých let, na jižní od poloviny tohoto století. Díra nad Antarktidou by měla zmizet do roku 2060.

Zlepšení stavu ozonové vrstvy, která Zemi chrání před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce, je podle vědců důsledkem zastavení výroby škodlivých látek. Zejména freony se masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. V nejkritičtějších dobách na konci minulého století se ozonová vrstva ztenčila o deset procent.

Situace se zlepšila hlavně díky Montrealskému protokolu z roku 1987, který výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu zastavil. Od roku 2000 tak ozonová vrstva s každou dekádou narůstá o jedno až tři procenta. Slavit je však podle vědců předčasné, protože se v poslední době objevily náznaky, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. To by však měl řešit dodatek k Montrealskému protokolu, který má vstoupit v platnost příští rok. „Vítězství bude možné vyhlásit až po roce 2060,“ prohlásil Paul Newman, expert amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Oslavovat podle něho budou až naši vnuci.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.