Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ozonová vrstva se zotavuje

Zdroj fotografie: Pexels

Podle zprávy OSN se ozonová vrstva zotavuje z vlivu nebezpečných látek, které zejména od konce sedmdesátých let minulého století způsobovaly její úbytek. Kompletní by ozonová vrstva měla podle prognóz být na severní polokouli od třicátých let, na jižní od poloviny tohoto století. Díra nad Antarktidou by měla zmizet do roku 2060.

Zlepšení stavu ozonové vrstvy, která Zemi chrání před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce, je podle vědců důsledkem zastavení výroby škodlivých látek. Zejména freony se masově používaly jako nosné plyny v tlakových sprejích nebo jako chladicí média v ledničkách. V nejkritičtějších dobách na konci minulého století se ozonová vrstva ztenčila o deset procent.

Situace se zlepšila hlavně díky Montrealskému protokolu z roku 1987, který výrobu látek ohrožující ozonovou vrstvu zastavil. Od roku 2000 tak ozonová vrstva s každou dekádou narůstá o jedno až tři procenta. Slavit je však podle vědců předčasné, protože se v poslední době objevily náznaky, že některé regiony východní Asie znovu škodlivé látky produkují. To by však měl řešit dodatek k Montrealskému protokolu, který má vstoupit v platnost příští rok. „Vítězství bude možné vyhlásit až po roce 2060,“ prohlásil Paul Newman, expert amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Oslavovat podle něho budou až naši vnuci.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.