Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravská firma založená na upcyclingu slaví úspěch i v zahraničí

Zakladatel firmy Jakubem Chleboun vyjel do Spojených států hledat nové distributory a našel… upcycling! Zdroj fotek: Respiro

Znáte upcycling? Jde o filozofii přeměňování starých použitých věcí i odpadků na věci nové, lepší a znovu užitečné. Právě takto vyrobené produkty nabízí česká firma RESPIRO.

Ostravská společnost RESPIRO vznikla v roce 2004. Prvním výrobkem v sortimentu byla trička. „Za poslední zbývající peníze se nakoupila nafta a objely se outdoorové obchody, ve kterých měla trička velký úspěch. Vše se rozrůstalo včetně distributorské sítě, která v roce 2008 sčítala přes 500 distributorů včetně zahraničí. Krize v roce 2009 se nás však výrazně dotkla a bylo potřeba tuto situaci řešit,“ vzpomíná na historii firmy její obchodní ředitel Jakub Mastík.

Další vývoj potvrdil, že vše zlé je k něčemu dobré. Zakladatel firmy Jakub Chleboun vyjel do Spojených států hledat nové distributory a našel… upcycling! Psal se rok 2011 a zakladatelé firmy měli jasno, že právě upcyclingu se chtějí nadále věnovat.

Nyní jsou součástí sortimentu firmy vedle triček například tašky, různé doplňky, diáře, nádobí či dokonce jízdní kola. A z čeho je to všechno vyrobené? Z vinných lahví, cyklistických duší, gramodesek, bannerů nebo hasičských hadic. „Upcycling poskytuje téměř neomezené možnosti a naši zákazníci jsou pro nás v tomto směru inspirací. Neustále rozšiřujeme výrobní materiál a portfolio výrobků díky novým požadavkům a přáním našich zákazníků,“ vysvětluje Mastík.

Nejoblíbenějšími výrobky jsou mezi zákazníky hodiny z gramodesek a servírovací prkénka z vinných lahví. Každý nakupující ale přirozeně tíhne k něčemu jinému. „U fanoušků cyklistiky jsou nejoblíbenější věci z cykloduší, u mladých lidí jsou to zase barevné výrobky z banneru,“ vyjmenovává Mastík.

Díky svému netradičnímu přístupu získalo RESPIRO několik ocenění, a to i v zahraničí. Nejčerstvější úspěch si firma přivezla z Německa, konkrétně z mezinárodní soutěže Promotional Gift Award, kde zaujala svými peněženkami a taškami vyrobenými z cykloduší a určenými pro tamní firmu vyrábějící horská kola. „Snažíme se, aby náš sortiment byl z co největší částí upcyclovaný. Samozřejmě, že zipy a vnitřní materiály musíme použít nové, ale například popruhy u našich výrobků jsou staré autopásy,“ uvádí Mastík. Mimo to se může společnost pochlubit českou ruční výrobou i tím, že každý prodávaný výrobek je originál. Pozitivní dopad na životní prostředí je vzhledem k použitým materiálům samozřejmostí.

Související články

Inspirace

Originální nápad proměňuje plastové lahve v pevná lana

Inspirace

Senioři v USA mění igelitky v podložky pro lidi bez domova

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.