Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostravská firma založená na upcyclingu slaví úspěch i v zahraničí

Zakladatel firmy Jakubem Chleboun vyjel do Spojených států hledat nové distributory a našel… upcycling! Zdroj fotek: Respiro

Znáte upcycling? Jde o filozofii přeměňování starých použitých věcí i odpadků na věci nové, lepší a znovu užitečné. Právě takto vyrobené produkty nabízí česká firma RESPIRO.

Ostravská společnost RESPIRO vznikla v roce 2004. Prvním výrobkem v sortimentu byla trička. „Za poslední zbývající peníze se nakoupila nafta a objely se outdoorové obchody, ve kterých měla trička velký úspěch. Vše se rozrůstalo včetně distributorské sítě, která v roce 2008 sčítala přes 500 distributorů včetně zahraničí. Krize v roce 2009 se nás však výrazně dotkla a bylo potřeba tuto situaci řešit,“ vzpomíná na historii firmy její obchodní ředitel Jakub Mastík.

Další vývoj potvrdil, že vše zlé je k něčemu dobré. Zakladatel firmy Jakub Chleboun vyjel do Spojených států hledat nové distributory a našel… upcycling! Psal se rok 2011 a zakladatelé firmy měli jasno, že právě upcyclingu se chtějí nadále věnovat.

Nyní jsou součástí sortimentu firmy vedle triček například tašky, různé doplňky, diáře, nádobí či dokonce jízdní kola. A z čeho je to všechno vyrobené? Z vinných lahví, cyklistických duší, gramodesek, bannerů nebo hasičských hadic. „Upcycling poskytuje téměř neomezené možnosti a naši zákazníci jsou pro nás v tomto směru inspirací. Neustále rozšiřujeme výrobní materiál a portfolio výrobků díky novým požadavkům a přáním našich zákazníků,“ vysvětluje Mastík.

Nejoblíbenějšími výrobky jsou mezi zákazníky hodiny z gramodesek a servírovací prkénka z vinných lahví. Každý nakupující ale přirozeně tíhne k něčemu jinému. „U fanoušků cyklistiky jsou nejoblíbenější věci z cykloduší, u mladých lidí jsou to zase barevné výrobky z banneru,“ vyjmenovává Mastík.

Díky svému netradičnímu přístupu získalo RESPIRO několik ocenění, a to i v zahraničí. Nejčerstvější úspěch si firma přivezla z Německa, konkrétně z mezinárodní soutěže Promotional Gift Award, kde zaujala svými peněženkami a taškami vyrobenými z cykloduší a určenými pro tamní firmu vyrábějící horská kola. „Snažíme se, aby náš sortiment byl z co největší částí upcyclovaný. Samozřejmě, že zipy a vnitřní materiály musíme použít nové, ale například popruhy u našich výrobků jsou staré autopásy,“ uvádí Mastík. Mimo to se může společnost pochlubit českou ruční výrobou i tím, že každý prodávaný výrobek je originál. Pozitivní dopad na životní prostředí je vzhledem k použitým materiálům samozřejmostí.

Související články

Inspirace

Originální nápad proměňuje plastové lahve v pevná lana

Inspirace

Senioři v USA mění igelitky v podložky pro lidi bez domova

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.