Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava ocenila své seniory roku. Věnují se dobročinnosti a klubovým aktivitám

Senioři roku Josef Juřeník, Hedvika Juřinová, dále Dáša Polanská ze ZO 15 Kreativ a nám. primátora Zbyněk Pražák. Zdroj: město Ostrava

Mezi nejaktivnější ostravské seniory jsou Hedvika Juřinová a Josef Juřeník, kteří se oba angažují v komunitě na poli dobročinných a sportovních aktivit. Nejlepším klubem seniorů byl vyhodnocen Kreativ, jehož aktivity pomáhají dalším potřebným.

Ostrava rozdala ocenění svým seniorům už popatnácté. Nominováni mohli být lidé starší 65 let s bydlištěm na území města, kteří přispívají ke zlepšení života společnosti. „Práce oceněných seniorů je obdivuhodná. I nadále pomáhají svému okolí, jsou kreativní, velmi činorodí, jejich aktivity jsou často charitativní. Zkrátka jsou vzorem pro ostatní a je mi ctí alespoň tímto způsobem poděkovat za jejich nezdolnou energii, činnost a pomoc ostatním,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák, který rozdal památeční plakety.

Ilustrační foto: Pexels

Ocenění seniorky roku si Hedvika Juřinová vysloužila angažovaností v oblasti boje proti rakovině. Posledních 14 let organizovala a také se spolupodílela na prodeji žlutých kvítků Ligy proti rakovině. Už téměř dvě dekády je paní Juřinové členkou Slezského klubu stomiků Ostrava, na jehož chodu se aktivně podílí, organizuje setkání, návštěvy divadelních představení, rehabilitace nebo sportovní aktivity.

Právě na poli sportu se realizuje další oceněný senior, pan Josef Juřeník. Je předsedou ostravského Sportovního klubu orientačního běhu, kde pořádá orientační pochody i běžecké závody nejen pro věkem pokročilé, ale také pro děti. Vedle toho je činný v železničním muzeu a Výboru seniorů OSŽ Ostrava hlavní nádraží, kde organizuje zájmové aktivity.

Mezi kluby seniorů vyčnívá klub zájmové organizace č. 15 Kreativ z městské části Poruba, který se v rámci svých aktivit věnuje také pomoci potřebným. Zruční senioři se mohou podílet na pletení ponožek a chobotniček pro předčasně narozené děti i obyvatele domovů důchodců. V první vlně pandemie se klub zapojil také do šití roušek a pravidelně se podílí na organizacích sbírek šatstva, obuvi nebo hraček pro organizaci ADRA. Toto léto tak pomohli třeba lidem zasaženým tornádem na jižní Moravě.

Zdroj: město Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…