Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ostrava ocenila své seniory roku. Věnují se dobročinnosti a klubovým aktivitám

Senioři roku Josef Juřeník, Hedvika Juřinová, dále Dáša Polanská ze ZO 15 Kreativ a nám. primátora Zbyněk Pražák. Zdroj: město Ostrava

Mezi nejaktivnější ostravské seniory jsou Hedvika Juřinová a Josef Juřeník, kteří se oba angažují v komunitě na poli dobročinných a sportovních aktivit. Nejlepším klubem seniorů byl vyhodnocen Kreativ, jehož aktivity pomáhají dalším potřebným.

Ostrava rozdala ocenění svým seniorům už popatnácté. Nominováni mohli být lidé starší 65 let s bydlištěm na území města, kteří přispívají ke zlepšení života společnosti. „Práce oceněných seniorů je obdivuhodná. I nadále pomáhají svému okolí, jsou kreativní, velmi činorodí, jejich aktivity jsou často charitativní. Zkrátka jsou vzorem pro ostatní a je mi ctí alespoň tímto způsobem poděkovat za jejich nezdolnou energii, činnost a pomoc ostatním,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák, který rozdal památeční plakety.

Ilustrační foto: Pexels

Ocenění seniorky roku si Hedvika Juřinová vysloužila angažovaností v oblasti boje proti rakovině. Posledních 14 let organizovala a také se spolupodílela na prodeji žlutých kvítků Ligy proti rakovině. Už téměř dvě dekády je paní Juřinové členkou Slezského klubu stomiků Ostrava, na jehož chodu se aktivně podílí, organizuje setkání, návštěvy divadelních představení, rehabilitace nebo sportovní aktivity.

Právě na poli sportu se realizuje další oceněný senior, pan Josef Juřeník. Je předsedou ostravského Sportovního klubu orientačního běhu, kde pořádá orientační pochody i běžecké závody nejen pro věkem pokročilé, ale také pro děti. Vedle toho je činný v železničním muzeu a Výboru seniorů OSŽ Ostrava hlavní nádraží, kde organizuje zájmové aktivity.

Mezi kluby seniorů vyčnívá klub zájmové organizace č. 15 Kreativ z městské části Poruba, který se v rámci svých aktivit věnuje také pomoci potřebným. Zruční senioři se mohou podílet na pletení ponožek a chobotniček pro předčasně narozené děti i obyvatele domovů důchodců. V první vlně pandemie se klub zapojil také do šití roušek a pravidelně se podílí na organizacích sbírek šatstva, obuvi nebo hraček pro organizaci ADRA. Toto léto tak pomohli třeba lidem zasaženým tornádem na jižní Moravě.

Zdroj: město Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový zeměpisný objev: Země má další vrstvu zemského jádra

Tři miliony let staré nástroje nepatřily lidem. Kdo je používal?

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Parazitické houby půjde snadněji vytřídit díky českým vědcům

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…