Druhá květnová neděle patří maminkám. Den Matek, k jehož příležitosti děti obdarovávají své maminky drobnými dárky, má kořeny už ve starověkém Řecku. Které inspirativní ženy stojí za jeho vznikem? A jak svátek oslavit dobrým skutkem?
Oslavy mateřství, plodnosti a ženské síly jsou staré jako lidstvo samo. První varianty svátku matek spojené s uctíváním bohyně Rhey můžeme pozorovat již ve starověkém Řecku. Za dalšího předchůdce oblíbeného svátku pak lze považovat takzvané Mateřské neděle, které se slavily v Anglii v 16. století. Chudí sloužící dostávali právě v tento den volno, aby mohli navštívit své příbuzné a kostel v rodném městě.
Zakladatelkou Dne matek v podobě, jak ho známe dnes, je americká aktivistka Anna Marie Jarvisová, která se boji za práva matek ve Spojených státech amerických dlouhodobě věnovala. Svátek zavedla na počest své maminky a v roce 1907 ho oslavila v kruhu rodinném. Později se ale začala zasazovat o jeho oficiální uznání. A podařilo se. Už v roce 1910 se za její iniciativu postavil guvernér Západní Virginie, o čtyři roky později pak tehdejší prezident Woodrow Wilson vyhlásil druhou květnovou neděli oficiální dnem, který oslavuje matky.
Termín oslav mateřství převzalo po americkém vzoru i Československo. Poprvé zde maminky slavily svůj den v roce 1923, a to především díky Alici Masarykové, která se stala jeho propagátorkou. A přestože byl později svátek vytlačován Mezinárodním dnem žen, jeho tradice se uchovala až dodnes.
Ke Dni matek patří i drobné pozornosti, kterými děti vyjadřují svůj dík a lásku. Místo klasické bonboniéry však letos můžete spojit shánění dárku s pomocí maminkám, které se ocitly v nouzi. Charitativní obchod neziskové organizace Klub svobodných matek nabízí stylové náramky, vonné svíčky nebo domácí marmelády. Matkám samoživitelkám ale můžete pomoci i přímo, například příspěvkem na nákup potravin nebo zajištěním obědů pro jejich děti.
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…