Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Oslavujeme Den matek. Potěšte nejen tu svou

Ilustrační foto: Freepik

Druhá květnová neděle patří maminkám. Den Matek, k jehož příležitosti děti obdarovávají své maminky drobnými dárky, má kořeny už ve starověkém Řecku. Které inspirativní ženy stojí za jeho vznikem? A jak svátek oslavit dobrým skutkem?

Matek si vážili už ve starém Řecku

Oslavy mateřství, plodnosti a ženské síly jsou staré jako lidstvo samo. První varianty svátku matek spojené s uctíváním bohyně Rhey můžeme pozorovat již ve starověkém Řecku. Za dalšího předchůdce oblíbeného svátku pak lze považovat takzvané Mateřské neděle, které se slavily v Anglii v 16. století. Chudí sloužící dostávali právě v tento den volno, aby mohli navštívit své příbuzné a kostel v rodném městě.

K oslavám dne maminek patří i drobné dárky, Ilustrační foto: Freepik

Silné ženy, které změnily kalendář

Zakladatelkou Dne matek v podobě, jak ho známe dnes, je americká aktivistka Anna Marie Jarvisová, která se boji za práva matek ve Spojených státech amerických dlouhodobě věnovala. Svátek zavedla na počest své maminky a v roce 1907 ho oslavila v kruhu rodinném. Později se ale začala zasazovat o jeho oficiální uznání. A podařilo se. Už v roce 1910 se za její iniciativu postavil guvernér Západní Virginie, o čtyři roky později pak tehdejší prezident Woodrow Wilson vyhlásil druhou květnovou neděli oficiální dnem, který oslavuje matky.

Termín oslav mateřství převzalo po americkém vzoru i Československo. Poprvé zde maminky slavily svůj den v roce 1923, a to především díky Alici Masarykové, která se stala jeho propagátorkou. A přestože byl později svátek vytlačován Mezinárodním dnem žen, jeho tradice se uchovala až dodnes.

Letos můžete svým nákupem pomoci i matkám v nouzi. Ilustrační foto: Freepik

Dárek, co potěší i pomůže

Ke Dni matek patří i drobné pozornosti, kterými děti vyjadřují svůj dík a lásku. Místo klasické bonboniéry však letos můžete spojit shánění dárku s pomocí maminkám, které se ocitly v nouzi. Charitativní obchod neziskové organizace Klub svobodných matek nabízí stylové náramky, vonné svíčky nebo domácí marmelády. Matkám samoživitelkám ale můžete pomoci i přímo, například příspěvkem na nákup potravin nebo zajištěním obědů pro jejich děti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Překročte své hranice: Jedinečné a odvážné designy tenisek čekají na svou příležitost!

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…