Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Omezení plastů plánují i nápojový giganti. Podporují environmentální shromáždění OSN

Ilustrační foto: Pixabay

Velké množství plastů netrápí jen ekologické aktivisty, ale už i velké nadnárodní koncerny. Několik desítek mezinárodních společností včetně gigantů Coca-Cola a PepsiCo v lednu vyzvaly k uzavření globálního paktu v boji proti znečištění planety. Ten mimo jiné zmiňuje omezení výroby nových plastů.

Společnosti motivovalo chystané environmentální shromáždění OSN UNEA-5.2, které je chystané na přelom února a března v keňském Nairobi. Zúčastní se jej lídři většiny zemí. Budou jednat o krocích, které by měly začít řešit krizi ohledně plastového odpadu často končícího na skládkách, zaplňujícího oceány a majícího neblahý vliv na živočichy. Shromáždění se rozhodlo podpořit i více než sedmdesát velkých firem. Učinily tak prostřednictvím společného prohlášení, ve kterém se k omezení plastů hlásí.

Společnosti upozorňují, že problematika plastového znečištění má přeshraniční charakter a vede k významným negativním efektům na životní prostředí, společnost a ekonomiku. Podle nich je potřeba problém řešit na globální úrovni.

„Nacházíme se v kritickém okamžiku pro vytvoření ambiciózní smlouvy, která podpoří spolupráci na systémových řešeních a urychlí přechod na oběhové hospodářství na celém světe,“ uvedly značky ve svém prohlášení. „UNEA-5.2 je rozhodujícím a nejnadějnějším okamžikem, který může zvrátit globální krizi spojenou s plasty. Nemůžeme si dovolit tuto chvíli promeškat,“ stojí v prohlášení.

Zdá se, že firmy po letech kritiky začínají reflektovat svou zodpovědnost za přebytek plastů ve světě. Zůstává otázkou, jaké reálné kroky implementují. Přiznání toho, že situace je vážná, a slíbená snaha o nápravu je však slibným prvním krokem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iDnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …