Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Omezení plastů plánují i nápojový giganti. Podporují environmentální shromáždění OSN

Ilustrační foto: Pixabay

Velké množství plastů netrápí jen ekologické aktivisty, ale už i velké nadnárodní koncerny. Několik desítek mezinárodních společností včetně gigantů Coca-Cola a PepsiCo v lednu vyzvaly k uzavření globálního paktu v boji proti znečištění planety. Ten mimo jiné zmiňuje omezení výroby nových plastů.

Společnosti motivovalo chystané environmentální shromáždění OSN UNEA-5.2, které je chystané na přelom února a března v keňském Nairobi. Zúčastní se jej lídři většiny zemí. Budou jednat o krocích, které by měly začít řešit krizi ohledně plastového odpadu často končícího na skládkách, zaplňujícího oceány a majícího neblahý vliv na živočichy. Shromáždění se rozhodlo podpořit i více než sedmdesát velkých firem. Učinily tak prostřednictvím společného prohlášení, ve kterém se k omezení plastů hlásí.

Společnosti upozorňují, že problematika plastového znečištění má přeshraniční charakter a vede k významným negativním efektům na životní prostředí, společnost a ekonomiku. Podle nich je potřeba problém řešit na globální úrovni.

„Nacházíme se v kritickém okamžiku pro vytvoření ambiciózní smlouvy, která podpoří spolupráci na systémových řešeních a urychlí přechod na oběhové hospodářství na celém světe,“ uvedly značky ve svém prohlášení. „UNEA-5.2 je rozhodujícím a nejnadějnějším okamžikem, který může zvrátit globální krizi spojenou s plasty. Nemůžeme si dovolit tuto chvíli promeškat,“ stojí v prohlášení.

Zdá se, že firmy po letech kritiky začínají reflektovat svou zodpovědnost za přebytek plastů ve světě. Zůstává otázkou, jaké reálné kroky implementují. Přiznání toho, že situace je vážná, a slíbená snaha o nápravu je však slibným prvním krokem.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z iDnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Hmyz jako udržitelná potravina. Lidé jej považují za spolehlivý zdroj bílkovin

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …