Olomoucká Semínkovna otevírá druhou sezónu

Zdroj fotografií: Roman Kalous/Semínkovna

Projekt, který zahřeje u srdce každého s vášní pro zahrádkaření a semenaření. Tak by se dala popsat olomoucká Semínkovna, která se začátkem jara obnovuje svou činnost. V Olomouci ji může veřejnost navštívit již druhým rokem. „Samotnou semínkovnu lze přirovnat k veřejné knihovně, kde lidé přináší svá semínka a bezplatně si odnáší semínka jiných lidí,“ říká Kamil Maralík z Českého svazu ochránců přírody Arion.

Olomoučané mohou Semínkovnu najít u hlavní budovy v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „Semínkovna má ve většině případů podobu skřínky nebo truhlice s přihrádkami, sáčky a krabičkami na semínka, která je umístěna na veřejně dostupném místě, kde je chráněna před vlhkostí,“ dodává Maralík. Výměna semínek na místě probíhá bez kontroly, je zde pouze sešit, kde každý může zapsat, jaká semínka si odnesla a jaká naopak přinesl.

Každý uživatel se rovněž musí řídit pravidly, která znemožňují šíření semen rostlin s psychotropními a omamnými látkami. „Do Semínkovny nepatří také semínka získaná z rostlin vypěstovaných ze zakoupených semen označených značkou F1, která označuje hybridní osivo,“ dodává Maralík. Vždy je proto nutné semínka označit.

Autor článku

Eva Krejčí