Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoucká Semínkovna otevírá druhou sezónu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Roman Kalous/Semínkovna

Projekt, který zahřeje u srdce každého s vášní pro zahrádkaření a semenaření. Tak by se dala popsat olomoucká Semínkovna, která se začátkem jara obnovuje svou činnost. V Olomouci ji může veřejnost navštívit již druhým rokem. „Samotnou semínkovnu lze přirovnat k veřejné knihovně, kde lidé přináší svá semínka a bezplatně si odnáší semínka jiných lidí,“ říká Kamil Maralík z Českého svazu ochránců přírody Arion.

Olomoučané mohou Semínkovnu najít u hlavní budovy v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „Semínkovna má ve většině případů podobu skřínky nebo truhlice s přihrádkami, sáčky a krabičkami na semínka, která je umístěna na veřejně dostupném místě, kde je chráněna před vlhkostí,“ dodává Maralík. Výměna semínek na místě probíhá bez kontroly, je zde pouze sešit, kde každý může zapsat, jaká semínka si odnesla a jaká naopak přinesl.

Každý uživatel se rovněž musí řídit pravidly, která znemožňují šíření semen rostlin s psychotropními a omamnými látkami. „Do Semínkovny nepatří také semínka získaná z rostlin vypěstovaných ze zakoupených semen označených značkou F1, která označuje hybridní osivo,“ dodává Maralík. Vždy je proto nutné semínka označit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zajímavé odhalení: Přírodní enzym, který zmírňuje zánětlivá onemocnění

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…