Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Olomoucká Semínkovna otevírá druhou sezónu

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Roman Kalous/Semínkovna

Projekt, který zahřeje u srdce každého s vášní pro zahrádkaření a semenaření. Tak by se dala popsat olomoucká Semínkovna, která se začátkem jara obnovuje svou činnost. V Olomouci ji může veřejnost navštívit již druhým rokem. „Samotnou semínkovnu lze přirovnat k veřejné knihovně, kde lidé přináší svá semínka a bezplatně si odnáší semínka jiných lidí,“ říká Kamil Maralík z Českého svazu ochránců přírody Arion.

Olomoučané mohou Semínkovnu najít u hlavní budovy v areálu Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. „Semínkovna má ve většině případů podobu skřínky nebo truhlice s přihrádkami, sáčky a krabičkami na semínka, která je umístěna na veřejně dostupném místě, kde je chráněna před vlhkostí,“ dodává Maralík. Výměna semínek na místě probíhá bez kontroly, je zde pouze sešit, kde každý může zapsat, jaká semínka si odnesla a jaká naopak přinesl.

Každý uživatel se rovněž musí řídit pravidly, která znemožňují šíření semen rostlin s psychotropními a omamnými látkami. „Do Semínkovny nepatří také semínka získaná z rostlin vypěstovaných ze zakoupených semen označených značkou F1, která označuje hybridní osivo,“ dodává Maralík. Vždy je proto nutné semínka označit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česká firma přišla s revoluční metodou zpracování odpadu

Jak zabránit suchu v krajině? Podívejte se, jak originálně problém vyřešili na Šumavě

Napůl robot, napůl člověk. Chytrý oblek zvyší efektivitu práce

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.