Olomouc testuje chytré koše. Lisují odpad a hlásí, když jsou plné

Zdroj fotografií: Blanka Martinovská, Olomouc.eu

V Olomouci nově testují chytré nádoby na odpad, které samy lisují odpad a jejich zaplněnost lze sledovat na dálku. Koše navíc disponují solárním panelem. Umístěny jsou prozatím na frekventovaných místech, jako je hlavní vlakové nádraží  nebo třída Svobody. Ve zkušebním provozu budou šest měsíců.

Chytrý odpadkový koš využívá technologii redukce celkového objemu formou několikanásobného lisování. „Vlastní lisovací mechanismus si dokáže poradit s kapacitou až pětadvacet kilo odpadu, ve výbavě má solární napájení a samozhášecí popelník na cigaretové nedopalky,“ popisuje náměstek pro oblast smart city Matouš Pelikán. Nádoby SmartBe si od specializované firmy dočasně zapůjčily Technické služby města Olomouce. Přes webové rozhraní budou online sledovat kapacitu naplnění, stav baterie a případná poruchová hlášení.

„Na frekventovaných místech ve městě se často potýkáme s nedostatečnou kapacitou odpadkových košů. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pilotně otestovat funkci těchto chytrých nádob,“ vysvětlil náměstek primátora Otakar Bačák, který má v kompetenci Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství. Pokud se technologie osvědčí, mohlo by se díky ní podařit ušetřit náklady za svoz odpadu.

Autor článku

Anna Silná