Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Okolí Brna se zazelená. Lesníci Mendelovy univerzity zasadí 350 tisíc stromů

Foto: Tomáš Srnský

Lesníci brněnské Mendelovy univerzity nelení. Školní Masarykův les Křtiny brzy doplní novými stromy. Na ploše asi 50 hektarů jich mají v plánu umístit celkem 350 tisíc kusů, a to především listnáčů.

Přesto, že kůrovcová kalamita zasáhla univerzitní lesy díky jejich druhové bohatosti jen částečně, museli loni zdejší pracovníci vysadit rekordních 800 tisíc sazenic. Příznivé počasí však pomohlo místní porost stabilizovat a zdá se, že se situace obrací k lepšímu. „Rok 2020 byl celkově vlhčí, na zalesnění jsme zaznamenali jen minimální ztráty. Kůrovec vytvořil pouze dvě generace a do roku 2021 tudíž nevzniknul takový rozsah holin k zalesnění jako v minulých letech,“ uvedl Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Lesníci budou sázet celkem 17 druhů stromů. Převážnou část budou tvořit listnáče, jako jsou buky a duby, z jehličnanů se pak bude jednat především o douglasky a modříny. „Ještě větší prostor chceme dávat přirozené obnově, tedy náletu ze semene. Vybrané holiny s dobrým potenciálem pro přirozenou obnovu ponecháme pouze přírodě. Cílem je vždy zakládání pestrých lesů,“ dodal Dobrovolný.

Související články

Zaručeně zlepší den

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…