Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odpovědné podniky v kapse. Ekomapa Olomouce vás zavede do bezobalových obchodů i second handů

Ekomapa Olomouc. Foto: se svolením Univerzity Palackého

Třídění odpadu bere jako samozřejmost a při dlouhém pracovním dni si s sebou nosí vlastní kelímek na kávu. Udržitelný přístup k životu je pro studentku andragogiky na olomoucké Univerzitě Palackého Lýdii Hájovskou samozřejmostí. Spolu s dalšími studenty se proto rozhodla vytvořit on-line aplikaci Ekomapa Olomouce, která sdružuje udržitelné podniky ve městě.

Olomouc se podle Hájovské dočkala v posledních letech mnoha nových obchodů a služeb usilujících o udržitelný a ekologický přístup. V mapě tak mohou zájemci najít bezobalové obchody, antikvariáty, second handy nebo třeba podniky, které nabízejí slevu při zabalení jídla do vlastních obalů. „Náš nápad vycházel z toho, že noví lidé, kteří se třeba do Olomouce přistěhují, nemusí mít přehled o všech podnicích. Chtěli jsme proto podniky s udržitelnými alternativami sjednotit na jedno místo,“ vysvětluje důvod vytvoření aplikace studentka.

Aplikace mapuje udržitelné podniky v Olomouci. Foto: se svolením Univerzity Palackého

Mapa je určená všem, kteří chtějí nakupovat s ohledem na životní prostředí a rádi by objevili nové podniky v Olomouci. Využijí ji tak například studenti, kteří shánějí učebnice za dobrou cenu, nebo lidé, kteří rádi vaří z lokálních surovin. „Do budoucna chceme mapu zpřístupnit všem tak, aby mohli přidávat nové podniky sami uživatelé,“ dodává Hájovská.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …