Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochránci přírody letos makají na plné obrátky. Jaké projekty realizují?

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

V novinkách z přírody jsme se tentokrát zaměřili na ochránce přírody, kteří se toto léto skutečně činí. Obnovili mokřady v Českém ráji, zachránili více než 50 hnízd čejek a v Bílých Karpatech i Beskydech obnovují lesy a pastviny. Informoval o tom server Ekolist.

Vydejte se k mokřadům v Českém ráji

Ochránci přírody díky evropským dotacím obnovili Sedmihorské mokřady, které se nachází nedaleko Turnova v Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Vyhloubili tam 14 tůní, přerušili skoro sedm kilometrů melioračních trubek a zahradili 770 metrů odvodňovacích kanálů na ploše přibližně šesti hektarů. Díky provedeným úpravám se v oblasti zvýšil retenční potenciál při zadržování vody. „To se v posledních letech ukazuje jako čím dál potřebnější nejen při dlouhotrvajícím suchu, ale i během přívalových dešťů. Podařilo se zajistit, aby Sedmihorské mokřady byly skutečně hodnotné v celé své rozloze, dávaly okolní krajině vláhu, a byly tak přínosem pro nás pro všechny,“ uvedl za organizátory projektu Ondřej Petrovský z Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody.

Nejstarší vrstvy rašeliny se v mokřadech začaly ukládat před 10 tisíci lety. Jejich obnova má příznivý vliv na živočichy. Například jeřábi popelaví se tam pokoušeli zahnízdit řadu let, ale až letos se jim povedlo vyvést mládě. Dalšími živočichy, kteří v oblasti letos zahnízdili, jsou čejka chocholatá nebo kulík říční. V mokřadu žijí i vzácní chřástali kropenatí, bekasina otavní, moták pochop nebo třeba slavík modráček.

Záchrana ptáčků zpěváčků

Na Vysočině se letos podařilo zachránit velké množství čejek chocholatých. Jedná se o velký úspěch. Počty čejek se v Česku totiž podle ochránců přírody od roku 1980 snížily o čtyři pětiny. Jedná se o ptačí druh, jehož jedinců ubývá nejčastěji. „Pro záchranu hnízdišť je proto důležitá především komunikace se zemědělci. Vyhledat hnízda čejek není snadné, v polích jsou téměř neviditelná. Ochránci sledují pohyb hnízdících ptáků dalekohledem. Místo s hnízdem pak vyznačí dvěma tyčemi, dávají je přibližně pět metrů pod hnízda,“ vysvětlil Český svaz ochránců přírody

Čejka chocholatá je velká asi jako holub a je nápadná kontrastním zbarvením a typickou chocholkou na hlavě. Ochránci přírody se na Vysočině hnízdům těchto ptáků věnují už několik let. Díky narůstajícím zkušenostem se daří dohledávat hnízda více než dříve. V letošním roce se jich zachránilo přes padesát.  

Oživení přírody v Bílých Karpatech a Beskydech

Ochránci přírody obnovují v Bílých Karpatech a Beskydech kvůli vzácným druhům hmyzu světlé lesy, pastviny a louky. Ke svému životu je potřebuje například motýl jasoň dymnivkový, brouk roháč obecný a další chráněné druhy. Zásahy v krajině pro tyto druhy však mají podle ochránců přírody pozitivní dopad na mnoho dalších hmyzích druhů s podobnými životními nároky. Obnova je dlouhodobého charakteru a trvá více než pět let. Za tu dobu ochránci s pomocí pil, kos a ovcí obnovili více než 500 hektarů stanovišť hmyzu.

Zásahy v krajině jsou součástí evropského projektu Ze života hmyzu. Projekt přispívá k rozšíření míst potřebných pro život vzácných druhů hmyzu. Iniciativa usiluje o obnovu 510 hektarů stanovišť cílových druhů hmyzu – 280 v Česku a 230 na Slovensku. 

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Ekolist, Jihlavská drbna, AOPK

Související články

Zaručeně zlepší den

Objevte krásy Japonska. Má o 7 000 ostrovů více, než se uvádělo

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Rostlinné podprsenky přichází na trh

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…