Obyvatelům Moravskoslezského kraje se bude lépe dýchat. Startuje program RE:START

Zdroj fotografie: ostrava.cz

Program RE:START, který se zaměřuje na snížení emisí ze zařízení podílejících se na koncentraci znečišťujících látek v ovzduší, podpoří celkem 10 projektů napříč Moravskoslezským krajem. Do regionu přijde více než 1,3 miliardy korun, z toho přes 750 milionů z peněz Evropské unie.

V programu bude primární snížení emisí, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem na volném prostranství. Výzvy o předložení projektu se zúčastnily především velké průmyslové podniky jako ArcelorMittal Ostrava nebo Třinecké železárny. Kromě nich ale uspělo například i truhlářství Josefa Fajtla v Horním Benešově na Bruntálsku, kde chce majitel vyměnit ručně plněný kotel za automatický. „Díky pořízení automatického kotle se zrychlí a zefektivní proces výroby, a hlavně zredukuje kouř, který z kotle stoupal,“ objasnil Josef Fajtl.

Do konce roku 2019 půjde do uhelných regionů, konkrétně do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, celkem šest miliard korun. „Použijeme je na financování užitečných projektů v oblasti životního prostředí, školství, zdravotnictví či dopravy,“ dodal hejtman Vondrák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Konec jednorázových obalů na jídlo z restaurací. Český projekt přináší skvělou alternativu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.