Obyvatelům Moravskoslezského kraje se bude lépe dýchat. Startuje program RE:START

Zdroj fotografie: ostrava.cz

Program RE:START, který se zaměřuje na snížení emisí ze zařízení podílejících se na koncentraci znečišťujících látek v ovzduší, podpoří celkem 10 projektů napříč Moravskoslezským krajem. Do regionu přijde více než 1,3 miliardy korun, z toho přes 750 milionů z peněz Evropské unie.

V programu bude primární snížení emisí, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem na volném prostranství. Výzvy o předložení projektu se zúčastnily především velké průmyslové podniky jako ArcelorMittal Ostrava nebo Třinecké železárny. Kromě nich ale uspělo například i truhlářství Josefa Fajtla v Horním Benešově na Bruntálsku, kde chce majitel vyměnit ručně plněný kotel za automatický. „Díky pořízení automatického kotle se zrychlí a zefektivní proces výroby, a hlavně zredukuje kouř, který z kotle stoupal,“ objasnil Josef Fajtl.

Do konce roku 2019 půjde do uhelných regionů, konkrétně do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, celkem šest miliard korun. „Použijeme je na financování užitečných projektů v oblasti životního prostředí, školství, zdravotnictví či dopravy,“ dodal hejtman Vondrák.

Autor článku

Eva Krejčí