Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obyvatelům Moravskoslezského kraje se bude lépe dýchat. Startuje program RE:START

Zdroj fotografie: ostrava.cz

Program RE:START, který se zaměřuje na snížení emisí ze zařízení podílejících se na koncentraci znečišťujících látek v ovzduší, podpoří celkem 10 projektů napříč Moravskoslezským krajem. Do regionu přijde více než 1,3 miliardy korun, z toho přes 750 milionů z peněz Evropské unie.

V programu bude primární snížení emisí, které vznikají při manipulaci s prašným materiálem na volném prostranství. Výzvy o předložení projektu se zúčastnily především velké průmyslové podniky jako ArcelorMittal Ostrava nebo Třinecké železárny. Kromě nich ale uspělo například i truhlářství Josefa Fajtla v Horním Benešově na Bruntálsku, kde chce majitel vyměnit ručně plněný kotel za automatický. „Díky pořízení automatického kotle se zrychlí a zefektivní proces výroby, a hlavně zredukuje kouř, který z kotle stoupal,“ objasnil Josef Fajtl.

Do konce roku 2019 půjde do uhelných regionů, konkrétně do Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, celkem šest miliard korun. „Použijeme je na financování užitečných projektů v oblasti životního prostředí, školství, zdravotnictví či dopravy,“ dodal hejtman Vondrák.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory