Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budky přilákají ptáky i vzpomínky. Česká umělkyně pomáhá rakouským seniorům cítit se jako doma

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Dělat radost druhým bývá leckdy více obohacující než dary přijímat. Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá proto se rozhodla vykouzlit úsměv na tváři rakouským seniorům, pro které vyrobila ptačí budky v podobě domů. Cílem bylo oživit vzpomínky na jejich dřívější bydliště.

V zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala výtvarnice skupinu velkých krmítek a ptačích budek zhotovených co nejpřesněji podle vzpomínek seniorů na venkovské i městské domy. Přípravy trvaly dva roky, nyní se podařilo projekt nazvaný Herzlich Willkommen dokončit. „Měla jsem za úkol v soutěži, kterou jsem vyhrála, vytvořit instalaci, která by seniory nějak aktivizovala. Vymyslela jsem tedy koncept, kdy jsem s každým vybraným seniorem během společných rozhovorů vzpomínala na dům, ve kterém celý život bydlel. Pomocí jejich kreseb, fotek a vzpomínek jsem pak domy rekonstruovala ve svých návrzích a vytvořila z nich krmítka a budky pro ptáky. Z těch jsem pak chtěla na zahradě vytvořit novou obec, kterou budou senioři procházet a společně jim umožní nejen vzpomínat, ale být i ve vztahu s okolní krajinou,” uvedla Kateřina Šedá na svém Facebooku.

Návrh české umělkyně uspěl v soutěži vyhlášené v roce 2018 rakouskou organizací Umění ve veřejném prostoru. Zadáním tehdy bylo umělecké dílo pro zahradní komplex ošetřovatelského a pečovatelského střediska. Mělo nejen aktivizovat seniory a jejich rodiny, ale současně jim pomoci, aby se s novým místem pobytu více identifikovali. Původní domovy totiž museli z různých důvodů opustit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…