Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budky přilákají ptáky i vzpomínky. Česká umělkyně pomáhá rakouským seniorům cítit se jako doma

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Dělat radost druhým bývá leckdy více obohacující než dary přijímat. Oceňovaná umělkyně Kateřina Šedá proto se rozhodla vykouzlit úsměv na tváři rakouským seniorům, pro které vyrobila ptačí budky v podobě domů. Cílem bylo oživit vzpomínky na jejich dřívější bydliště.

V zahradě domova seniorů v Hainfeldu v Dolních Rakousech instalovala výtvarnice skupinu velkých krmítek a ptačích budek zhotovených co nejpřesněji podle vzpomínek seniorů na venkovské i městské domy. Přípravy trvaly dva roky, nyní se podařilo projekt nazvaný Herzlich Willkommen dokončit. „Měla jsem za úkol v soutěži, kterou jsem vyhrála, vytvořit instalaci, která by seniory nějak aktivizovala. Vymyslela jsem tedy koncept, kdy jsem s každým vybraným seniorem během společných rozhovorů vzpomínala na dům, ve kterém celý život bydlel. Pomocí jejich kreseb, fotek a vzpomínek jsem pak domy rekonstruovala ve svých návrzích a vytvořila z nich krmítka a budky pro ptáky. Z těch jsem pak chtěla na zahradě vytvořit novou obec, kterou budou senioři procházet a společně jim umožní nejen vzpomínat, ale být i ve vztahu s okolní krajinou,” uvedla Kateřina Šedá na svém Facebooku.

Návrh české umělkyně uspěl v soutěži vyhlášené v roce 2018 rakouskou organizací Umění ve veřejném prostoru. Zadáním tehdy bylo umělecké dílo pro zahradní komplex ošetřovatelského a pečovatelského střediska. Mělo nejen aktivizovat seniory a jejich rodiny, ale současně jim pomoci, aby se s novým místem pobytu více identifikovali. Původní domovy totiž museli z různých důvodů opustit.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…