Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Objevení obrovského kaštanu je nadějí pro druh, který je blízko vyhynutí

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nález vysokého kaštanu v Severní Americe může představovat novou naději pro druh, který je skoro na pokraji vyhubení kvůli různým onemocněním. Proč tento strom byl schopný přežít po 100 let, zatímco miliony druhých zmizely? To je nyní hádankou pro aktivisty a vědce, kteří desítky let pracují, aby různé druhy stromů zachránily.

Od náhodného přenosu viru z Asie v roce 1904 se kaštan americký, hojně se vyskytující podél východního pobřeží USA a v Kanadě, ocitl na pokraji vyhynutí a za sebou zanechával prázdná místa v krajině. Vědci věří, že nalezený strom a pár dalších přeživších, jsou vůči onemocnění imunní a jejich DNA by pomohlo navrátit tento druh do přírody.

Šest tisíc dobrovolníků pod záštitou americké nadace vedoucí k záchraně kaštanů nyní pracuje na tom, aby se mohl tento strom navrátit do divoké přírody a přežil. Nalezení kaštanu ve státě Main totiž představuje podle pracovnice nadace Lisy Thomson unikátní, neobvyklou a nadějnou šanci jak zachránit celý druh.

Vědci strom vypátrali v období, kdy v Maine žádný jiný strom nekvete bílými květy. A proto je možné jej dobře rozpoznat ze vzduchu. „Starousedlíci mluví o dobách, kdy hory vypadaly i v letních měsících jako zasněžené právě díky květům kaštanu. Proto jsme nyní byli schopni strom najít,“ uvádí výzkumník Brian Roth, který nyní spolu s ostatními bude zkoumat, jak je možné že tento strom přežil a jiný ne. Na základě závěrů se pak pokusí navrátit kaštan americký do volné přírody.

Zdroj: goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.