Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový test z krve odhalí přes 50 typů rakoviny

Zdroj fotografie: Pixabay

Američtí a britští vědci nově vyvinuli test, který může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky. Výsledky výzkumu zveřejnili odborníci v periodiku Annals of Oncology.

Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. „Tento krevní test má všechny předpoklady, aby se dal využít v populaci jako jakýsi všeobecný test pro screening nádorů,“ uvedl jeden z autorů studie Geoff Oxnard. „Než se ale začne šířeji používat, musíme ověřit výsledky z klinických zkoušek a plně pochopit, jak funguje,“ dodal.

„Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe,“ řekl britský onkolog David Crosby. Podle vědců byly při dosavadních zkouškách pozitivní testy z 99 procent správné, klíčová ale bude další fáze výzkumu. V té se budou vědci zaměřovat na to, zda testy nepomíjejí některé případy, a neposkytují tak pacientům falešné ujištění, že jsou zdraví nebo naopak.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.