Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový test z krve odhalí přes 50 typů rakoviny

Zdroj fotografie: Pixabay

Američtí a britští vědci nově vyvinuli test, který může v budoucnu pomoci z jediného vzorku krve odhalit více než 50 typů rakoviny ještě před tím, než daný člověk pocítí jakékoli příznaky. Výsledky výzkumu zveřejnili odborníci v periodiku Annals of Oncology.

Nový test zkoumá v krvi přítomnost volné DNA z bujícího nádoru a pomocí strojové analýzy jejích modifikací dokáže určit nejen to, zda konkrétní pacient trpí rakovinou, ale i to, o jaký typ rakovinného onemocnění se jedná. „Tento krevní test má všechny předpoklady, aby se dal využít v populaci jako jakýsi všeobecný test pro screening nádorů,“ uvedl jeden z autorů studie Geoff Oxnard. „Než se ale začne šířeji používat, musíme ověřit výsledky z klinických zkoušek a plně pochopit, jak funguje,“ dodal.

„Možnost odhalit rakovinu v raných stádiích, kdy je méně agresivní a lépe léčitelná, má obrovský potenciál zachraňovat životy a my potřebujeme technologické inovace, které by tento potenciál uvedly do praxe,“ řekl britský onkolog David Crosby. Podle vědců byly při dosavadních zkouškách pozitivní testy z 99 procent správné, klíčová ale bude další fáze výzkumu. V té se budou vědci zaměřovat na to, zda testy nepomíjejí některé případy, a neposkytují tak pacientům falešné ujištění, že jsou zdraví nebo naopak.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…