Nemáme jen pověstné „zlaté české ručičky“, ale i hlavičky. Nejprestižnější národní cenu v oblasti vědy, výzkumu a inovací obdrželi čtyři vědci a jedna firma. Cena Česká hlava se předává v několika kategoriích již od roku 2002.
Laureátem hlavní ceny se stal egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. V roce 2002 započal s českými výzkumy v Západní poušti v oáze Baharíja, o sedm let později založil české výzkumy v Súdánu, od roku 2011 je držitele koncese pro výzkum pyramidového pole v Abúsíru. Je dlouholetým ředitelem Českého egyptologického ústavu, má za sebou řadu archeologických objevů i publikací. Od jara vykonává funkci prorektora Univerzity Karlovy v Praze pro vnější vztahy. Vyučoval i v Německu a USA.
Mezi další čtyři oceněné patří evoluční biolog Jan Brábek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Cenu získal za definování nové kategorie protinádorových léčiv, takzvaných migrastatik. S týmem navrhl migrastatickou terapii, což je zcela nový pilíř protinádorové léčby (vedle chirurgie, radioterapie, chemoterapie a imunoterapie) – jediný, který byl definován u nás v České republice.
Cenu za nejlepší výrobkovou nebo technologickou inovaci získala firma Ciur a.s. z Brandýsa nad Labem za svůj Substabit. Jedná se o výrobek z recyklovaných polymerů pro použití v asfaltových vozovkách.
Cenu Doctorandus za technické vědy získal Vojtěch Mrázek z Vysokého učení technického v Brně. Mrázek se ve své disertační práci zabýval vpravením chyb do digitálních obvodů, k čemuž využil evoluční algoritmy, které upravují obvod tak, aby se postupně zlepšovaly jeho parametry, například spotřeba. Změny se provádí automaticky, s pomocí počítače a nemusí je manuálně zkoušet vývojář. Laureátem ceny Doctorandus za přírodní vědy se stal Daniel Bím z Ústavu fyzikální chemie Akademie věd ČR za výzkum aktivace vazeb mezi uhlíkem a vodíkem v organických sloučeninách.
Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence. Vznikl před 18 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a profesorem Antonínem Holým. Cílem bylo vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž.
Zdroj: ceskahlava.cz, novinky.cz
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…