Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový lék na rakovinu a další objevy přinesli laureáti České hlavy 2019

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Česká hlava

Nemáme jen pověstné „zlaté české ručičky“, ale i hlavičky. Nejprestižnější národní cenu v oblasti vědy, výzkumu a inovací obdrželi čtyři vědci a jedna firma. Cena Česká hlava se předává v několika kategoriích již od roku 2002.

Laureátem hlavní ceny se stal egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. V roce 2002 započal s českými výzkumy v Západní poušti v oáze Baharíja, o sedm let později založil české výzkumy v Súdánu, od roku 2011 je držitele koncese pro výzkum pyramidového pole v Abúsíru. Je dlouholetým ředitelem Českého egyptologického ústavu, má za sebou řadu archeologických objevů i publikací. Od jara vykonává funkci prorektora Univerzity Karlovy v Praze pro vnější vztahy. Vyučoval i v Německu a USA.

Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta. Zdroj: České hlavy

Mezi další čtyři oceněné patří evoluční biolog Jan Brábek z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Cenu získal za definování nové kategorie protinádorových léčiv, takzvaných migrastatik. S týmem navrhl migrastatickou terapii, což je zcela nový pilíř protinádorové léčby (vedle chirurgie, radioterapie, chemoterapie a imunoterapie) – jediný, který byl definován u nás v České republice.

Cenu za nejlepší výrobkovou nebo technologickou inovaci získala firma Ciur a.s. z Brandýsa nad Labem za svůj Substabit. Jedná se o výrobek z recyklovaných polymerů pro použití v asfaltových vozovkách.

Mojmír Urbánek ze společnosti Ciur. Zdroj: České hlavy

Cenu Doctorandus za technické vědy získal Vojtěch Mrázek z Vysokého učení technického v Brně. Mrázek se ve své disertační práci zabýval vpravením chyb do digitálních obvodů, k čemuž využil evoluční algoritmy, které upravují obvod tak, aby se postupně zlepšovaly jeho parametry, například spotřeba. Změny se provádí automaticky, s pomocí počítače a nemusí je manuálně zkoušet vývojář. Laureátem ceny Doctorandus za přírodní vědy se stal Daniel Bím z Ústavu fyzikální chemie Akademie věd ČR za výzkum aktivace vazeb mezi uhlíkem a vodíkem v organických sloučeninách.

Česká hlava je největší projekt pro rozvoj české vědecké a technické inteligence. Vznikl před 18 lety z iniciativy intelektuálů v čele s Arnoštem Lustigem a profesorem Antonínem Holým. Cílem bylo vytvořit projekt pro vědce a techniky, který by jim pomohl získat popularitu a prestiž.

Zdroj: ceskahlava.cz, novinky.cz

Související články

Byznys

Nápadem roku 2016 je start-up učící počítače rozumět zvukům

Byznys

A deváté místo obsazuje AZ Tower!

Inspirace

Číšník vytvořil rekord v počtu přenesených tupláků

Inspirace

Cena Evropské unie za literaturu míří do České republiky. Získal ji Jan Němec.

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.