Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Ilustrační foto: Pixabay

Jan Skácel, Jaroslav Vrchlický, Václav Hrabě a mnozí další patří mezi špičku české poezie, která se pyšní mnoha velikány. Zcela nový nástroj pro její zkoumání tedy patří mezi skvělé vychytávky. Informaci o jeho vzniku přinesl server Radio Wave.

Za novinkou stojí Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky a Ústav českého národního korpusu FF UK. Nástroj s názvem Korpus současné poezie slouží k výzkumu české poezie po roce 1989. Jeho cílem je vytvořit prostředí, v němž bude možné poznávat poezii v celé její rozloze. V rámci něj se podařilo zdokumentovat korpus současné české poezie, který dle výsledků obsahuje 35,5 milionu slov. Pravděpodobně se jedná o největší korpus současné poezie na světě. 

Na webových stránkách Korpus současné poezie je dostupná čtveřice nástrojů, díky které mohou uživatelé vyhledávat klíčová slova, více informací o jednotlivých slovech v kontextu poezie, frekvenci jejich užívání v průběhu let, rýmové páry či jinak více poznat korpus současné poezie. Využít jej mohou jak vědci, literární kritici či studenti literatury, tak široká veřejnost.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Korpus současné poezie a Radio Wave

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…