Brno a Praha opět skórují. V pražské zoologické zahradě jsou nově k vidění nejohroženější jeřábi na světě, v Brně zase návštěvníci tamní zahrady spatří kočku, která šplhá ze stromů hlavou dolů, a nová mláďata kočkovité šelmy margay nebo takina indického, informovala zoo.
Jedním z prvních letošních přírůstků brněnské zoo je malý margay. Matka ho pečlivě střežila, vzorně se o něj starala, takže zoologická zahrada zhruba po dvou měsících kritického období a veterinární prohlídce oznámila, že se malému samci margaye daří velmi dobře. „Malý margay se narodil zhruba v polovině ledna. Jeho matka už v brněnské zoo odchovala jedno mládě, a to v roce 2018. Od počátku se o svého potomka starala přesně tak, jak má. Při první veterinární prohlídce jsme na začátku března zjistili, že se jedná o vitálního samečka,“ uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Oldřiška Kučerová.
Foto: Zoo Brno
Margay je kočkovitá šelma, která dorůstá délky až 80 centimetrů a váží do devíti kilogramů. Žije především na stromech, ale za potravou se vydává i na zem. Má ve srovnání s dalšími kočkovitými šelmami při šplhu několik výhod. Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Také se zadními končetinami dovedou udržet větví a pověsit na nich, pokud něco drží v předních tlapách. Kromě toho mohou margayové jako jediné kočky šplhat ze stromů hlavou dolů.
Ještě o jeden den dříve se osazenstvo zoo radovalo z mláděte anolise, plaza, který ani nemá v češtině druhové jméno. V Evropě anolise chová jen pět zoologických zahrad, v České republice pouze ta brněnská.
Nelze zapomenout ani na takina indického, který je rozhodně největším mládětem od začátku roku 2023. Narodil se první březnový den přímo ve výběhu, kde o něj také matka Hanička pečuje. Návštěvníci ho tak mohou bez problémů vidět.
Dva samce jeřábů bílých mohou nově spatřit návštěvníci v Zoo Praha. Zahrada tak nově láká nejen na unikátně zbarvená mláďata tohoto jediného kriticky ohroženého zástupce svého rodu, ale i na největší kolekci jeřábů v Česku. „Dva mladí samci dorazili do Zoo Praha z německého ptačího parku Walsrode na doporučení Evropského koordinátora chovu. Výhledově by je také měly doplnit samice, se kterými vytvoří chovné páry,“ nastínil plány chovu kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Jeřáb bílý hnízdí na Sibiři v oblasti dolního toku řeky Ob a v tundře Jakutska poblíž vodních zdrojů, na které je vázán. Pro zdejší původní obyvatele, zejména Jakuty, je posvátným ptákem, spojovaným se šamanskými rituály. V současnosti se však jeho počty v přírodě pohybují okolo tří až čtyř tisíc jedinců.
Klíčovou hrozbou pro tento druh je vysychání mokřadů na zimovištích v důsledku odklánění a přehrazování vodních toků. Ohrožuje jej také rozšiřování lidského osídlení zapříčiňující vyrušování na hnízdištích, případná otrava pesticidy využívaných v zemědělství a v neposlední řadě rybolov. Proto byl již v roce 1988 zařazen na Červený seznam IUCN, kde se nyní jako jediný z jeřábů nachází v kategorii kriticky ohrožených druhů.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…