Nové klimatizované tramvaje se zásuvkami USB křižují Olomouc

Zdroj fotografií: olomouc.eu

Olomoučané se mohou těšit z nových tramvají. Ty jsou klimatizované a se zásuvkami USB. Nízkopodlažní vozy tak umožní v létě příjemné ochlazení a současně poskytnou nabíjení elektronických mobilních zařízení. Tramvaje jsou také vybaveny čtyřmi dveřmi – to cestujícím umožní rychlejší nástup a výstup. První dvě tramvaje využijí cestující od října, dalších šest vozů přibude během podzimu.

Tramvajové vozy mají také speciální nástřik nanotechnologií, které odstraňují zápach a bakterie. Okna vozidel jsou ochráněna fólií proti vandalům. „Vybavení nových tramvajových vozů přináší mnohem větší komfort pro cestující, což je v oblasti veřejné dopravy prioritou. Snažíme se tak zároveň přispívat k podpoře ekologického způsobu cestování městskou hromadnou dopravou v Olomouci,“ zdůraznil investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Do tramvaje prvního typu se vejde 32 sedících a 75 stojících cestujících. Do vozidla druhého typu zase 27 sedících a 85 stojících lidí. Uvnitř tramvají je i kamerový systém, který dokáže sledovat situaci uvnitř vozu i jeho venkovní okolí. Dopravní podnik za nákup osmi tramvají zaplatil více než 175 milionů korun.

Autor článku

Zuzana Tomášková