Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Existují mimozemšťané? Lidé se stále snaží získat nějaký důkaz o jejich existenci. Soustava Very Large Array (VLA) Národní vědecké nadace Karla G. Janského se nyní zapojila do honby po známkách o existenci mimozemského života. Cílem je zjistit pravdu prostřednictvím nejvýkonnějších radioteleskopů na světě, informoval server Earth.

Vědci doufají, že sběrem a analýzou dat pro emise, které produkují pouze umělé vysílače, odhalí důkazy o další technicky vyspělé společnosti kromě té naší. Tentokrát je to však poprvé, co nástroj pro radioastronomy používáme při rozsáhlém a nepřetržitém hledání technomarkerů. VLA se skládá z 27 antén rozmístěných v pouštním terénu, které jsou zapojeny do projektu Very Large Array Sky Survey (VLASS) od roku 2017. Jeho cílem je zajistit rádiový průzkum 80 procent oblohy. Při provádění pozorování VLASS se výzkumníci napojí na distribuční síť signálu a přesměrují kopii dat do specializovaného přijímače s velmi úzkými kanály. Tento proces jim umožní identifikovat úzkopásmové složky v signálech ze záměrně konstruovaných vysílačů a odlišit je od přirozeně se vyskytujících signálů.

Nový systém zpracování pro hledání mimozemské inteligence se nazývá COSMIC – Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster. V jeho rámci dochází k analýze dat, která astronomové pořizují pro jiné vědecké účely. Díky jedinečné citlivosti VLA v kombinaci se systémem COSMIC bude toto vyhledávání mnohem komplexnější než doposud. Odborníci z celého světa nyní netrpělivě čekají na výsledky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…