Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Existují mimozemšťané? Lidé se stále snaží získat nějaký důkaz o jejich existenci. Soustava Very Large Array (VLA) Národní vědecké nadace Karla G. Janského se nyní zapojila do honby po známkách o existenci mimozemského života. Cílem je zjistit pravdu prostřednictvím nejvýkonnějších radioteleskopů na světě, informoval server Earth.

Vědci doufají, že sběrem a analýzou dat pro emise, které produkují pouze umělé vysílače, odhalí důkazy o další technicky vyspělé společnosti kromě té naší. Tentokrát je to však poprvé, co nástroj pro radioastronomy používáme při rozsáhlém a nepřetržitém hledání technomarkerů. VLA se skládá z 27 antén rozmístěných v pouštním terénu, které jsou zapojeny do projektu Very Large Array Sky Survey (VLASS) od roku 2017. Jeho cílem je zajistit rádiový průzkum 80 procent oblohy. Při provádění pozorování VLASS se výzkumníci napojí na distribuční síť signálu a přesměrují kopii dat do specializovaného přijímače s velmi úzkými kanály. Tento proces jim umožní identifikovat úzkopásmové složky v signálech ze záměrně konstruovaných vysílačů a odlišit je od přirozeně se vyskytujících signálů.

Nový systém zpracování pro hledání mimozemské inteligence se nazývá COSMIC – Commensal Open-Source Multimode Interferometer Cluster. V jeho rámci dochází k analýze dat, která astronomové pořizují pro jiné vědecké účely. Díky jedinečné citlivosti VLA v kombinaci se systémem COSMIC bude toto vyhledávání mnohem komplexnější než doposud. Odborníci z celého světa nyní netrpělivě čekají na výsledky.

Související články

Zaručeně zlepší den

Světová zdravotnická organizace oficiálně ukončila koronavirový globální stav nouze

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Ekologicky šetrná plastová židle z Česka nadchla na mezinárodní soutěži Green Concept Award

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…