Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová studie zjistí kvalitu školního stravování na základních školách

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Letošní září zahájil Státní zdravotní ústav novou studii, která má objektivně posoudit, zda školní obědy odpovídají předpisům a jsou v souladu s výživovými požadavky. Výzkumníci otestují obědy asi pro 900 tisíc žáků a zaměří se například na obsah vápníků či železa v jídlech, na obsah tuku v pokrmech a na výskyt soli.

Nová studie se zaměří na obědy pro děti z prvního stupně základních škol a testovat je bude po celý školní rok. Specializovaní pracovníci Krajských hygienických stanic budou pravidelně zajišťovat odběry jídel a testovat je chemickou analýzou. „Při chemické analýze vzorků budeme využívat nejmodernější metody. Zaměříme se na přiměřený obsah vápníku, železa, draslíku, hořčíku a sodíku.Dále budeme zkoumat obsah tuku a škodlivých transmastných kyselin,“ uvedl pro ČTK vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ Jiří Ruprich.

Výzkumníci vybrali do testování základní školy náhodně, přičemž každý kraj má své zastoupení. Výsledky studie by měly odpovědět na čtyři základní otázky: zda obědy školního stravování svým složením odpovídají očekávanému podílu 35 procent z denní výživové dávky, jak se jednotlivé části oběda podílejí na přívodu živin, zda existuje závislost mezi počtem porcí oběda vařených školní jídelnou a nutričním složením obědů a nakonec, zda ovlivňuje používání instantních směsí obsah sodíku v polévkách či hlavních chodech.

Podle Státního zdravotnického ústavu je nutné školní obědy zkoumat, jelikož je školní stravování důležitou součástí veřejné péče o děti a mládež. Významným způsobem ovlivňuje stravovací návyky a navíc do určité míry kompenzuje nedostatky domácího stravování. Zda školní stravování českých základních škol splňuje požadavky, bude zveřejněno do konce roku 2016.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.