Jaro, rozkvetlá příroda a hřejivé slunce vybízí k výletům. Česko se pyšní krásnými horskými oblastmi, kam se pravidelně sjíždí turisté z celé země. Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) proto pokračuje ve snaze odlehčit nejohroženějším místům na hřebenech Krkonoš a nalákat turisty do níže položených oblastí. Nově otevřená Vřetenovčí Hravá naučná stezka má přitáhnout pozornost rodin s dětmi a nalákat je na procházku.
„Stezka je zaměřená na drobného plže vřetenovku krkonošskou, který se vyskytuje jen v Krkonoších a nejčastěji právě na nedaleké Janské hoře,“ vysvětlil ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Návštěvníci se dozvědí zajímavosti o prostředí, ve kterém tvor žije, o jeho rozmnožování a také jak se dostal z Alp do Krkonoš. „Interpretace vzácných a ohrožených druhů je jedním z úkolů ekologické výchovy Správy KRNAP, protože právě tyto druhy jsou jedním z předmětů ochrany přírody KRNAP,“ dodal Böhnisch.
Cesta po hřebenové cestě mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou měří necelý kilometr a je sjízdná i s kočárky. Výletníky čeká celkem sedm zastávek s informačními tabulemi a jednoduchými herními prvky určenými dětem. Na posledním stanovišti pak návštěvníky čeká 100x zvětšená vřetenovka, se kterou se mohou děti vyfotografovat a snímek sdílet s kamarády. Nudit se nebudou ani rodiče, protože některé herní prvky vyžadují i jejich zapojení.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)
Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…