Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová naděje pro osoby závislé na alkoholu. Extáze neboli MDMA se v Británii osvědčila

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Psychedelika jsou v souvislosti s řešením různých zdravotních problémů skloňována čím dál častěji. Nyní se pozornost obrací na látku MDMA, která by podle nové studie mohla pomoci osobám závislým na alkoholu.

Droga známá jako extáze by měla při kontrolovaném dávkování zlepšovat schopnost pacientů vyrovnávat se s negativními vzpomínkami. Vyplývá to z nejnovějších poznatků, které britští výzkumníci publikovali v odborném časopise Journal of Psychofarmacology. Vědci během pokusu dávali lidem s problematickým vztahem k alkoholu kontrolované dávky MDMA a pozorovali změny v jejich chování. Podle deníku The Independent se po ukončení podávání této látky konzumace alkoholu u účastníků experimentu výrazně snížila.

Autoři studie se domnívají, že si většina osob závislých na alkoholu v minulosti prošla různými formami psychických traumat nebo se na alkohol spoléhají jako na formu úniku. Na základě provedených experimentů nyní usuzují, že psychoaktivní droga užívaná v určité míře dokáže potlačovat oblast v mozku známou jako amygdala. Právě tento proces pak pacientům umožňuje naučit se zpracovávat negativní vzpomínky a traumata. Vědci plánují provést další studii, v rámci níž by pozorovali také druhou skupinu, která bude užívat placebo. To jim umožní přesněji změřit účinnost léčby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…