Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová naděje pro osoby závislé na alkoholu. Extáze neboli MDMA se v Británii osvědčila

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Psychedelika jsou v souvislosti s řešením různých zdravotních problémů skloňována čím dál častěji. Nyní se pozornost obrací na látku MDMA, která by podle nové studie mohla pomoci osobám závislým na alkoholu.

Droga známá jako extáze by měla při kontrolovaném dávkování zlepšovat schopnost pacientů vyrovnávat se s negativními vzpomínkami. Vyplývá to z nejnovějších poznatků, které britští výzkumníci publikovali v odborném časopise Journal of Psychofarmacology. Vědci během pokusu dávali lidem s problematickým vztahem k alkoholu kontrolované dávky MDMA a pozorovali změny v jejich chování. Podle deníku The Independent se po ukončení podávání této látky konzumace alkoholu u účastníků experimentu výrazně snížila.

Autoři studie se domnívají, že si většina osob závislých na alkoholu v minulosti prošla různými formami psychických traumat nebo se na alkohol spoléhají jako na formu úniku. Na základě provedených experimentů nyní usuzují, že psychoaktivní droga užívaná v určité míře dokáže potlačovat oblast v mozku známou jako amygdala. Právě tento proces pak pacientům umožňuje naučit se zpracovávat negativní vzpomínky a traumata. Vědci plánují provést další studii, v rámci níž by pozorovali také druhou skupinu, která bude užívat placebo. To jim umožní přesněji změřit účinnost léčby.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…