Nová metoda odstraní zubní kaz bez vrtání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zvuk zubařské vrtačky děsí děti i dospělé a vzbouzí nemilé pocity. Toho si jsou vědomi i lékaři ve skotském Perthu, kteří přišli s elektrickou mineralizací. Tato metoda umí zubní kaz odstranit i bez vrtačky. S novým bezbolestným postupem je možné rychleji remineralizovat poškozenou zubní sklovinu a předejít tak vzniku zubního kazu.

Mineralizace je přírodní proces, při kterém minerály nacházející se ve slinách a různém jídle vstupují do zubní skloviny a dělají ji tvrdší a odolnější. Nové zařízení britských vědců umí tento proces urychlit a zabere tak stejně času, jako vyplnění zubu plombou – a to bezbolestně a bez injekcí. Celý proces spočívá v tom, že zubař zub důkladně vyčistí a poté díky slabému elektrickému proudu nažene minerály do míst, kde je zubní sklovina narušená.

„Tradiční postup, jak se vypořádat s kazem, je ho vyvrtat a díru zaplnit. Ale problém je, že výplň nevydrží věčně a bude se muset vyměňovat. Jak se jednou začne vrtat, jste v tom procesu opravování výplní prakticky až do konce života toho zubu,“ řekla pro Reuters Rebecca Moazzez.

Metoda by mohla pomoci především dětem a je i nadějí pro celkové vymýcení pokažených zubů. „Když můžeme zastavit kažení zubů už u dětí, nebudou mít jako dospělí žádné výplně. A navíc je to bezbolestné, takže nebudou mít ze zubaře takový strach a usnadní to prevenci,“ uzavřel pro Reuters konzultant na Kings College v Londýně Barry Quinn.

Zdroj: Reuters

Autor článku

Barbora Jahodová