Nová metoda odstraní zubní kaz bez vrtání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zvuk zubařské vrtačky děsí děti i dospělé a vzbouzí nemilé pocity. Toho si jsou vědomi i lékaři ve skotském Perthu, kteří přišli s elektrickou mineralizací. Tato metoda umí zubní kaz odstranit i bez vrtačky. S novým bezbolestným postupem je možné rychleji remineralizovat poškozenou zubní sklovinu a předejít tak vzniku zubního kazu.

Mineralizace je přírodní proces, při kterém minerály nacházející se ve slinách a různém jídle vstupují do zubní skloviny a dělají ji tvrdší a odolnější. Nové zařízení britských vědců umí tento proces urychlit a zabere tak stejně času, jako vyplnění zubu plombou – a to bezbolestně a bez injekcí. Celý proces spočívá v tom, že zubař zub důkladně vyčistí a poté díky slabému elektrickému proudu nažene minerály do míst, kde je zubní sklovina narušená.

„Tradiční postup, jak se vypořádat s kazem, je ho vyvrtat a díru zaplnit. Ale problém je, že výplň nevydrží věčně a bude se muset vyměňovat. Jak se jednou začne vrtat, jste v tom procesu opravování výplní prakticky až do konce života toho zubu,“ řekla pro Reuters Rebecca Moazzez.

Metoda by mohla pomoci především dětem a je i nadějí pro celkové vymýcení pokažených zubů. „Když můžeme zastavit kažení zubů už u dětí, nebudou mít jako dospělí žádné výplně. A navíc je to bezbolestné, takže nebudou mít ze zubaře takový strach a usnadní to prevenci,“ uzavřel pro Reuters konzultant na Kings College v Londýně Barry Quinn.

Zdroj: Reuters

Související články

Byznys

Děti a těhotné ženy budou mít od zubaře automaticky bílé plomby

Společnost

Britská studie představila metodu pro samouzdravení zubů

Inspirace

U zubaře pomáhají terapeutičtí psi dětem s autismem

Společnost

Pacientům nově proplatí pojišťovny bezpečnější amalgámové plomby

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.