Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda odstraní zubní kaz bez vrtání

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zvuk zubařské vrtačky děsí děti i dospělé a vzbouzí nemilé pocity. Toho si jsou vědomi i lékaři ve skotském Perthu, kteří přišli s elektrickou mineralizací. Tato metoda umí zubní kaz odstranit i bez vrtačky. S novým bezbolestným postupem je možné rychleji remineralizovat poškozenou zubní sklovinu a předejít tak vzniku zubního kazu.

Mineralizace je přírodní proces, při kterém minerály nacházející se ve slinách a různém jídle vstupují do zubní skloviny a dělají ji tvrdší a odolnější. Nové zařízení britských vědců umí tento proces urychlit a zabere tak stejně času, jako vyplnění zubu plombou – a to bezbolestně a bez injekcí. Celý proces spočívá v tom, že zubař zub důkladně vyčistí a poté díky slabému elektrickému proudu nažene minerály do míst, kde je zubní sklovina narušená.

„Tradiční postup, jak se vypořádat s kazem, je ho vyvrtat a díru zaplnit. Ale problém je, že výplň nevydrží věčně a bude se muset vyměňovat. Jak se jednou začne vrtat, jste v tom procesu opravování výplní prakticky až do konce života toho zubu,“ řekla pro Reuters Rebecca Moazzez.

Metoda by mohla pomoci především dětem a je i nadějí pro celkové vymýcení pokažených zubů. „Když můžeme zastavit kažení zubů už u dětí, nebudou mít jako dospělí žádné výplně. A navíc je to bezbolestné, takže nebudou mít ze zubaře takový strach a usnadní to prevenci,“ uzavřel pro Reuters konzultant na Kings College v Londýně Barry Quinn.

Zdroj: Reuters

Související články

Zaručeně zlepší den

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Jak prospět svému zdraví? Choďte pozpátku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…