Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norští pacienti se nově mohou zotavovat v domcích v přírodě

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: snohetta.com

Trávit kvůli nemoci delší dobu v nemocnici není nic příjemného. Co ale kdyby proces uzdravování mohl bez problémů probíhat v klidném domku uprostřed přírody? Právě taková příležitost se otevírá v Norsku.

Dvojice domků, sic schovaná v lese, stojí poblíž dvou největších norských nemocnic – v Oslu a v Kristiansandu na jihu země. Záměrem je zpříjemnit pacientům i jejich příbuzným hospitalizaci. A to bez ohledu na to, jaký problém je do nemocnice přivedl. Domky tak nabízejí příjemnou alternativu k chladnému nemocničnímu prostředí.

Myšlenka stojí také na tom, že pacienti mohou profitovat z terapeutických kvalit, jimiž příroda oplývá. „Příroda je zdrojem spontánní radosti a pomáhá pacientům relaxovat. Pobyt v přírodním prostředí probouzí v lidech klid a přispívá k lepšímu zvládání nemoci,“ vysvětluje psycholožka Maren Østvold Lindheim.

Chatky vytvořilo norské architektonické studio Snøhetta, které stojí i za osloskou Operou. V obou případech pečlivě přihlédlo k dané lokalitě, tak, aby výsledek co nejméně zasahoval do přírody. Na vývoji se podíleli i odborníci z oblasti psychosomatiky a psychiatrie. Stavby darovala nemocnicím nadace Friluftssykehuset Foundation s přispěním velkého množství sponzorů včetně norského parlamentu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.