Norští pacienti se nově mohou zotavovat v domcích v přírodě

Zdroj fotografií: snohetta.com

Trávit kvůli nemoci delší dobu v nemocnici není nic příjemného. Co ale kdyby proces uzdravování mohl bez problémů probíhat v klidném domku uprostřed přírody? Právě taková příležitost se otevírá v Norsku.

Dvojice domků, sic schovaná v lese, stojí poblíž dvou největších norských nemocnic – v Oslu a v Kristiansandu na jihu země. Záměrem je zpříjemnit pacientům i jejich příbuzným hospitalizaci. A to bez ohledu na to, jaký problém je do nemocnice přivedl. Domky tak nabízejí příjemnou alternativu k chladnému nemocničnímu prostředí.

Myšlenka stojí také na tom, že pacienti mohou profitovat z terapeutických kvalit, jimiž příroda oplývá. „Příroda je zdrojem spontánní radosti a pomáhá pacientům relaxovat. Pobyt v přírodním prostředí probouzí v lidech klid a přispívá k lepšímu zvládání nemoci,“ vysvětluje psycholožka Maren Østvold Lindheim.

Chatky vytvořilo norské architektonické studio Snøhetta, které stojí i za osloskou Operou. V obou případech pečlivě přihlédlo k dané lokalitě, tak, aby výsledek co nejméně zasahoval do přírody. Na vývoji se podíleli i odborníci z oblasti psychosomatiky a psychiatrie. Stavby darovala nemocnicím nadace Friluftssykehuset Foundation s přispěním velkého množství sponzorů včetně norského parlamentu.

Autor článku

Kristýna Motlová