Norsko pomůže českým obcím v boji se smogem

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Česko získá peníze z Norských fondů na monitorování a analýzu ovzduší. Dotační výzva s názvem Tromso pokryje až sto procent výdajů, celkem je v ní pro česká města a obce připraveno 65 milionů korun. Podmínkou je následné zpracování návrhů na opatření, která znečištění omezí nebo zmírní jeho následky.

Peníze mohou žadatelé využít na provedení dočasného, například mobilního monitoringu kvality ovzduší. Díky tomu zjistí převládající typ znečištění a následně mohou pomocí analýzy určit také jeho zdroj. Skrze akční plány musí samosprávy zpracovat konkrétní návrhy a případně přijmout protismogová opatření, na která poskytnou Norské fondy dotaci v další připravované výzvě.

Znečištění ovzduší je v České republice dlouhodobě jedním z prioritních témat v ochraně životního prostředí. Prostřednictvím programu Norských fondů chceme doplnit síť monitoringu ovzduší, která se v tuto chvíli potýká s existencí bílých míst. Jedná se o lokality, pro které neexistují dostatečně podrobná či aktuální data o úrovni a hlavních zdrojích znečištění,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Výše dotace se pohybuje od 5,2 do 19,2 milionu korun a žádat o ni mohou kromě samospráv všechny právnické osoby, a to od poloviny července až do poloviny letošního září.

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová