Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norsko pomůže českým obcím v boji se smogem

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Česko získá peníze z Norských fondů na monitorování a analýzu ovzduší. Dotační výzva s názvem Tromso pokryje až sto procent výdajů, celkem je v ní pro česká města a obce připraveno 65 milionů korun. Podmínkou je následné zpracování návrhů na opatření, která znečištění omezí nebo zmírní jeho následky.

Peníze mohou žadatelé využít na provedení dočasného, například mobilního monitoringu kvality ovzduší. Díky tomu zjistí převládající typ znečištění a následně mohou pomocí analýzy určit také jeho zdroj. Skrze akční plány musí samosprávy zpracovat konkrétní návrhy a případně přijmout protismogová opatření, na která poskytnou Norské fondy dotaci v další připravované výzvě.

Znečištění ovzduší je v České republice dlouhodobě jedním z prioritních témat v ochraně životního prostředí. Prostřednictvím programu Norských fondů chceme doplnit síť monitoringu ovzduší, která se v tuto chvíli potýká s existencí bílých míst. Jedná se o lokality, pro které neexistují dostatečně podrobná či aktuální data o úrovni a hlavních zdrojích znečištění,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Výše dotace se pohybuje od 5,2 do 19,2 milionu korun a žádat o ni mohou kromě samospráv všechny právnické osoby, a to od poloviny července až do poloviny letošního září.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…