Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Norsko pomůže českým obcím v boji se smogem

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Česko získá peníze z Norských fondů na monitorování a analýzu ovzduší. Dotační výzva s názvem Tromso pokryje až sto procent výdajů, celkem je v ní pro česká města a obce připraveno 65 milionů korun. Podmínkou je následné zpracování návrhů na opatření, která znečištění omezí nebo zmírní jeho následky.

Peníze mohou žadatelé využít na provedení dočasného, například mobilního monitoringu kvality ovzduší. Díky tomu zjistí převládající typ znečištění a následně mohou pomocí analýzy určit také jeho zdroj. Skrze akční plány musí samosprávy zpracovat konkrétní návrhy a případně přijmout protismogová opatření, na která poskytnou Norské fondy dotaci v další připravované výzvě.

Znečištění ovzduší je v České republice dlouhodobě jedním z prioritních témat v ochraně životního prostředí. Prostřednictvím programu Norských fondů chceme doplnit síť monitoringu ovzduší, která se v tuto chvíli potýká s existencí bílých míst. Jedná se o lokality, pro které neexistují dostatečně podrobná či aktuální data o úrovni a hlavních zdrojích znečištění,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí České republiky Petr Valdman.

Výše dotace se pohybuje od 5,2 do 19,2 milionu korun a žádat o ni mohou kromě samospráv všechny právnické osoby, a to od poloviny července až do poloviny letošního září.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.