Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nizozemský nápad příchází s novým způsobem čištění vody od plastů

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jak vyřešit znečištění vody? Co dělat s narůstajícím množstvím plastů ve vodních tocích? To jsou otázky, na které hledají lidé napříč světem řešení. Nizozemcům se už podařilo vymyslet nový způsob čištění a představili světu nápad, jak čistit vodní toky zahlcené plastem. Ten spočívá v podvodní bublinkové bariéře.

Amsterdam, hlavní město Nizozemska, každoročně navštěvuje vysoký počet turistů, který v posledních letech zejména kvůli globalizaci narostl. Spolu s vyšším počtem návštěvníků se tamní metropole potýká s nárůstem odpadků, a to i v místních kanálech, kterými je Nizozemí proslulé. Tamní vědci přišli s návrhem řešení v podobě podvodní bublinkové bariéry, která umožní nasměrovat plast do sběračů.

A jak to v praxi funguje? Do jednoduché dírkované trubice, která leží napříč řekou nebo kanálem, se pumpuje vzduch. Právě stlačený vzduch z tisíců drobných děr vynese odpad na hladinu. Ten pak s pomocí proudu skončí ve sběrných ohradách. Bubliny zachytí až 85 procent zejména plastového odpadu. Vynález přitom nijak neohrožuje ryby ani lodě. Bariéra se zkouší na jednom z hlavních ramen kanálu, na který navazuje už jen ústí do moře. Z kanálů v nizozemské metropoli se každý den vyzvedne tři a půl tisíce kilogramů odpadu.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory