Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nizozemský nápad příchází s novým způsobem čištění vody od plastů

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jak vyřešit znečištění vody? Co dělat s narůstajícím množstvím plastů ve vodních tocích? To jsou otázky, na které hledají lidé napříč světem řešení. Nizozemcům se už podařilo vymyslet nový způsob čištění a představili světu nápad, jak čistit vodní toky zahlcené plastem. Ten spočívá v podvodní bublinkové bariéře.

Amsterdam, hlavní město Nizozemska, každoročně navštěvuje vysoký počet turistů, který v posledních letech zejména kvůli globalizaci narostl. Spolu s vyšším počtem návštěvníků se tamní metropole potýká s nárůstem odpadků, a to i v místních kanálech, kterými je Nizozemí proslulé. Tamní vědci přišli s návrhem řešení v podobě podvodní bublinkové bariéry, která umožní nasměrovat plast do sběračů.

A jak to v praxi funguje? Do jednoduché dírkované trubice, která leží napříč řekou nebo kanálem, se pumpuje vzduch. Právě stlačený vzduch z tisíců drobných děr vynese odpad na hladinu. Ten pak s pomocí proudu skončí ve sběrných ohradách. Bubliny zachytí až 85 procent zejména plastového odpadu. Vynález přitom nijak neohrožuje ryby ani lodě. Bariéra se zkouší na jednom z hlavních ramen kanálu, na který navazuje už jen ústí do moře. Z kanálů v nizozemské metropoli se každý den vyzvedne tři a půl tisíce kilogramů odpadu.

Zdroj: ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…