Nevidomí se snadněji přepraví brněnskými šalinami

Zdroj fotografie: Picjumbo.com

Nevidomí a jejich vodicí psi budou mít v brněnských šalinách více prostoru, ve vybraných vozech nově nastoupí i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna se zástupci nevidomých, kteří si novinku vyzkoušeli o víkendu ve vozovně v Pisárkách.

Ve většině vozů je místo za řidičem vyhrazeno pro nevidomé a handicapované, v některých tramvajích je však u tohoto sedadla málo prostoru, zejména pro vodicí psy. Problém se týká především vozů typu 13T, u kterých se proto nově vyčlení i první sedadlo za druhými dveřmi. „Dáváme nevidomým možnost, aby si sami vybrali, jaké místo preferují. Nástup se psem pro ně bude druhými dveřmi mnohem pohodlnější. Dveře jsou širší, nástup nízkopodlažní a prostor kolem sedadla větší,“ popsal generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Pracovníci DPMB museli upravit software palubního počítače vozů a hlásiče, namluvit novou nahrávku a označit vyhrazená sedadla. Pokud bude ze strany nevidomých zájem, je možné do budoucna tuto úpravu rozšířit i na další typy vozů. V úvahu přichází tramvaje Vario či Anitra.

Autor článku

Anna Silná