Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nevídaný úkaz na nejsušší poušti. Vykvetl tam život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Poušť nemusí být nutně nehostinným místem. Dokazuje to sever Chile, kde se rozkládá poušť Atacama. Ta je veřejnosti známá výjimečným fenoménem – jednou za čas na ní kvetou květiny.

Tento nevídaný úkaz se letos objevil poprvé po šesti letech. Naposledy nejsušší poušť světa rozkvetla v roce 2015. Podle agentury EFE k tomu dochází jednou za pět až sedm let, v době, kdy je na jižní polokouli jaro. Semínka rostlin v této oblasti se přizpůsobila místním podmínkám a dokážou několik let „spát“ v půdě a čekat, až spadne pár kapek deště. „V oblasti neprší roky, když pak zaprší, vyraší tato krása. Nehovoříme přitom o přívalových deštích, ale o milimetrech srážek,“ uvedla bioložka Andrea Loayzaová z Univerzity La Serena. Informoval o tom deník El País.

Zajímavý není přitom jen samotný akt kvetení. Mnoho lidí se pozastavuje nad tím, že 99 procent z více než 200 druhů rostlin, které nyní na poušti vykvetly, jsou endemické druhy. Jedná se tedy o druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě. „Tato kvetoucí poušť je na světě jedinečná. Někdy se objeví květiny v Negevské poušti v Izraeli, nikdy ale ne v takovém množství,“ dodala bioložka Gina Aranciová ze Serenské univerzity.

Zdroj: El País, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…