Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Neustále v záři reflektorů? Lidé si vašich chyb všímají méně, než si myslíte

Ilustrační foto: Depositphotos

Bojíte se, že vás druzí lidé budou soudit za vaše chyby a nedokonalosti? Jsou pro vás trapasy noční můrou? Můžete být v klidu. Z psychologie víme, že většina lidí si vašich omylů vůbec nevšimne, a pokud ano, rychle je zase zapomene.

Znáte to. Něco pokazíte a máte pocit, že zraky všech se na vás upnou. Cítíte se, jako by vás každý sledoval, soudil vaše chování a hodnotil váš vzhled či to, jak se projevujete. Domníváte se, že jste neustále pod drobnohledem kolegů, spolužáků nebo úplně cizích lidí. Skoro jako byste stáli v záři reflektorů.

Opak je ale pravdou. Představa, že si každý všimne našich nedokonalostí, přeřeknutí nebo trapasů, je mylná. Ve skutečnosti si totiž druzí lidé všímají jen velmi málo a ti, kteří si přeci jen všimnou, nepřikládají tomu, co pozorují, velkou hodnotu. Pravděpodobně si druhý den na vaše malé faux pas ani nevzpomenou.

Reflektory, v jejichž světle sami sebe vidíme, jsou pouze v naší hlavě. Naše chyby a omyly nevyčnívají mezi ostatními. Tomuto fenoménu, kdy si myslíme, že si nás druzí všímají více, než je tomu ve skutečnosti, se říká spotlight efekt, tedy efekt reflektoru.

Pokud si uvědomíme, že naše domněnky o tom, že nás druzí soustavně sledují a soudí naše chování, jsou mylné, může nám to přinést úlevu. Víme-li, jak se věci mají, nemusíme si dělat hlavu z trapasů nebo se obávat toho, co si o nás budou druzí myslet. Uvědomění si tohoto efektu může pomoci také lidem se sociální úzkostí.

Ilustrační foto: Depositphotos

Proč takový efekt vzniká?

Chodíme po světě a každý z nás si myslí, že světlo reflektorů je upřeno zrovna na něj. Jde totiž o běžnou lidskou vlastnost. Svět posuzujeme ze svého pohledu v kontextu toho, co víme a co jsme zažili. Jinými slovy, každý je středem svého vesmíru.

Proč se to děje? Spotlight efekt patří mezi kognitivní omyly, což je zjednodušeně snaha naší mysli nás úpěnlivě přesvědčit o něčem, co je od pravdy velmi daleko. Jsme zkrátka náchylní vidět svět z vlastní perspektivy. I když jsme si vědomi nějaké naší chyby, druzí si jí nemusí vůbec všimnout, ačkoliv pro nás má obrovský význam.

Zjednodušeně řečeno, každý se ve skutečnosti věnuje více sám sobě, zatímco druhé nechává většinu času bez povšimnutí. Zatímco si myslíte, že si váš kolega všímá každého vašeho nervózního pohybu, on přemýšlí nad tím, co ho ve zbytku dne čeká nebo spřádá plány na víkend.

Jak porazit spotlight efekt?

Porazit kognitivní omyly není snadné, odnaučit mozek tomuto způsobu myšlení bohužel nedokážeme. Dobrá zpráva však je, že už samotné uvědomění, že něco jako spotlight efekt existuje, nám pomáhá tuto vžitou tendenci alespoň částečně překonat.

Příště, až se budete trápit tím, kolik lidí si všimlo vaší chyby, vzpomeňte si, že lidé se o vás zajímají méně, než si asi v daný moment myslíte. To vám pomůže zbavit se nepříjemných pocitů z toho, že druzí mají neustále oči na stopkách a nic jejich pozorování neujde.

Jedním z dalších možných způsobů, jak se spotlight efektu bránit, je podívat se na situaci z jiné perspektivy. Představte si, že by se role obrátily. Dokážete si vzpomenout, co měli kolegové včera na sobě? Pravděpodobně ne, a oni to nemají jinak. Můžete být tedy v klidu, reflektory jsou zhasnuty.

Máte-li však silné obavy z toho, co si o vás druzí myslí a jak vás soudí, může to velmi ovlivňovat váš každodenní život. V takovým případech se nabízí terapie, která může od těchto potíží ulevit.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Healthline

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Nejchytřejším psím plemenem je belgický ovčák malinois

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…