Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Těchto sousedů se není třeba bát. Netopýří noc vám rozšíří obzory a pomůže klidnému soužití

Ilustrační foto: Unsplash

Na téměř padesáti místech v Česku se mohou zájemci zúčastnit přednášek či exkurzí, které jim přiblíží život netopýrů. Mezinárodní noc pro netopýry, která se koná od 12. srpna do 25. září, koordinují zástupci České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Na vybraných místech si lidé budou moci tyto noční savce také prohlédnout ať už odchycené z volné přírody, nebo hendikepované jedince, kteří žijí na záchranných stanicích.

Cílem netopýří noci je umožnit veřejnosti blíže poznat tyto noční živočichy, ale také ukázat, co se v praxi dělá pro jejich ochranu. „Soužití s netopýry pod jednou střechou je často bezproblémové a případné potíže lze většinou řešit ke spokojenosti lidí i zvířat. Mezinárodní noc pro netopýry přispívá k rozšiřování povědomí široké veřejnosti o životě těchto pozoruhodných savců,“ uvedl Daniel Horáček z ČESON.

Kromě přednášek a exkurzí se mohou lidé těšit také na ukázky výzkumných metod, jako je odchyt do sítí nebo použití ultrazvukových detektorů. Chybět nebudou ani noční výpravy a setkání s živými netopýry. „Věříme, že tyto zážitky pomohou lidem získat k netopýrům bližší vztah. Netopýři žijící v lidských sídlech jsou značně zranitelní a jejich ochranu lze nejlépe zajistit prostřednictvím spolupráce veřejnosti s odborníky,“ dodala Petra Schnitzerová z ČESON.

Zájemci pak mohou ochráncům pomoci s monitoringem netopýrů ukládáním záznamů o nálezech do Nálezové databáze ochrany přírody, například pomocí aplikace BioLog.

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…