Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Těchto sousedů se není třeba bát. Netopýří noc vám rozšíří obzory a pomůže klidnému soužití

Ilustrační foto: Unsplash

Na téměř padesáti místech v Česku se mohou zájemci zúčastnit přednášek či exkurzí, které jim přiblíží život netopýrů. Mezinárodní noc pro netopýry, která se koná od 12. srpna do 25. září, koordinují zástupci České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Na vybraných místech si lidé budou moci tyto noční savce také prohlédnout ať už odchycené z volné přírody, nebo hendikepované jedince, kteří žijí na záchranných stanicích.

Cílem netopýří noci je umožnit veřejnosti blíže poznat tyto noční živočichy, ale také ukázat, co se v praxi dělá pro jejich ochranu. „Soužití s netopýry pod jednou střechou je často bezproblémové a případné potíže lze většinou řešit ke spokojenosti lidí i zvířat. Mezinárodní noc pro netopýry přispívá k rozšiřování povědomí široké veřejnosti o životě těchto pozoruhodných savců,“ uvedl Daniel Horáček z ČESON.

Kromě přednášek a exkurzí se mohou lidé těšit také na ukázky výzkumných metod, jako je odchyt do sítí nebo použití ultrazvukových detektorů. Chybět nebudou ani noční výpravy a setkání s živými netopýry. „Věříme, že tyto zážitky pomohou lidem získat k netopýrům bližší vztah. Netopýři žijící v lidských sídlech jsou značně zranitelní a jejich ochranu lze nejlépe zajistit prostřednictvím spolupráce veřejnosti s odborníky,“ dodala Petra Schnitzerová z ČESON.

Zájemci pak mohou ochráncům pomoci s monitoringem netopýrů ukládáním záznamů o nálezech do Nálezové databáze ochrany přírody, například pomocí aplikace BioLog.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…