Tentokrát přinášíme pozitivní zprávy i z jiné destinace, než je Brno nebo Praha. Dobro se totiž děje všude. Plzeň také přispěla svou troškou do mlýna. Připraveni? Tak se do toho pustíme!
Výuka za využití virtuální reality bude v budoucnu nejspíš naším denním chlebem. Tuto novinku mohou nyní na vlastní kůži vyzkoušet školáci na dvou základních školách v Plzni. V pilotním projektu testují zapojení virtuální reality do vyučování. Cílem je přinést dětem nevšední zážitky, ozvláštnění výuky a možnost osvojit si vědomosti hravou formou. Díky projektu, na kterém odborníci pracovali bezmála rok, tak mohou děti zažít například exkurzi do vesmíru nebo nebezpečný pokus v hodině chemie. Pokud se inovace ve výuce osvědčí, radnice počítá s jejím rozšířením i na další městské základní školy.
Virtuální realita má velkou výhodu zejména v uvěřitelnosti. Dovede žákům zprostředkovat zážitek z konkrétní látky, který v místních podmínkách nelze realizovat. Tento způsob výuky tak najde uplatnění zejména v oblastech, kde dřív musela stačit představivost. Školákům by se tak mohly snadněji chápat informace zejména z přírodních věd, třeba chemie.
Na projektu Plzeň spolupracuje se společností CIE Group, která vytváří mimo jiné aplikace ve virtuální realitě pro zdravotnictví. Plzeň má být prvním městem v Evropě, které implementovalo virtuální realitu jako standardní pomůcku do výuky na základních školách. Projekt je navržen tak, aby byl pro učitele i školáky maximálně přívětivý. „Samozřejmě jsme připraveni na to, že učitelé mohou mít ze začátku obavy. My v Centru robotiky jsme připraveni být jim oporou a pomáhat jim v oblasti technické i metodické. Pro pedagogy navíc připravujeme ke každému pokusu pracovní a metodické listy, které mohou být další formou podpory, učební materiál pro žáky a podporu pro učitele,“ uvedla ředitelka Centra robotiky při městské organizaci Správa informačních technologií města Plzně Martina Kupilíková.
Proti následkům covidu-19 bojujeme společnými silami. Dopady pandemie ohrozily děti ze sociálně slabých rodin, u nichž není vždy zvykem, že by doma měly počítač nebo notebook, přes který by se mohly účastnit distanční výuky. Plzeňská radnice se proto rozhodla darovat potřebným použitou, avšak plně funkční výpočetní techniku. Několik desítek počítačů se tak dostalo do sociálně slabších rodin, například k samoživitelkám a samoživitelům. Za velmi výhodnou cenu byla zařízení nabídnuta i početnějším rodinám, které měly v době distanční výuky počítače zapůjčeny, protože by nedokázaly zajistit techniku pro všechny sourozence. Vhodné kandidáty, kteří získali počítače zdarma, vybrali pro město přímo ředitelé škol.
jedná se o počítače, které jsou před vyřazením nebo za běžné situace míří do odprodeje na burzu, nicméně jsou stále plně funkční. „Jedná se hlavně o takzvané All in One počítače, tedy počítače integrované v těle monitoru. V průběhu doby jejich využívání jim byla navýšena operační paměť a stroje byly dodány s SSD – rychlými – disky. Pro zmíněné účely, tedy pro práci na internetu, distanční výuku a podobně, budou stačit ještě minimálně dalších tři až pět let,“ uvedl Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně. Počítače by tedy měly školákům sloužit déle než jen jednu sezónu.
Plzeň přichází s unikátním projektem, a tím je zelená střecha, která by měla být jednou z největších v České republice. Bude se nacházet na nové tramvajové vozovně v Plzni na Slovanech. Svou celkovou rozlohou se může rovnat třem fotbalovým hřištím. Zatím je hotová přibližně jedna třetina.
Střecha by měla být bezúdržbová. K čemu přesně bude sloužit? Měla by pomoci ochlazovat město, zkrátka zlepšovat klima. Mimo to bude hospodařit s vodou. Dešťová voda zadržená na střeše má pomáhat třeba s mytím tramvajových vozů. „Budeme přebytečnou vodu zdržovat na střeše do určitého objemu. Až proteče, tak ji budeme jímat a využívat. To znamená, že nebudeme zbytečně zatěžovat čističku odpadních vod,“ popsal manažer stavby Pavol Ondovčák.
Jedná se o reakci na dřívější rozhodnutí města, podle kterého by nové stavby měly reagovat na změny klimatu a na potřebu zadržovat dešťovou vodu. Zelená střecha na tramvajové vozovně není první plzeňskou stavbou tohoto druhu. „V nedávné době byla otevřená přístavba 20. základní školy v ulici Brojova na Slovanech. Další zelené střechy budou na parkovacích domech u bazénu nebo ve Skopové ulici na Borech. Vedle toho při budování východního okruhu nyní mají zastávky pod Bílou horou také zelené přístřešky,“ podotkl náměstek primátora Michal Vozobule.
Zdroj: Plzeň.eu, České noviny, Plzeň.cz, iRozhlas
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…