Nejšťastnější zemí světa je Finsko. Česko se umístilo v první dvacítce

Zdroj fotografie: Canva

Kde žijí nejšťastnější lidé? Na tuto otázku hledají každoročně odpověď autoři studie World Happiness Report. Finsku se potřetí v řadě za sebou podařilo uhájit první místo. Hlavní město Helsinki navíc získalo titul nejšťastnějšího města na světě. Česko se probojovalo do první dvacítky.

Oproti loňsku si Česká republika o jednu příčku polepšila, umístila se na 19. místě. Z ostatních států se nejvýše kromě Finska objevilo také Švýcarsko, Island, Norsko, Nizozemsko, Švédsko, Nový Zéland či Rakousko. Report hodnotí země v šesti klíčových kategoriích – jedná se o příjem, svobodu se rozhodovat, důvěru, délku života, sociální podporu a štědrost spoluobčanů. První studie vyšla v roce 2012, přičemž se každý rok zaměřuje na jiné téma.

„Světová zpráva o štěstí se ukázala být nepostradatelným nástrojem pro rozhodování politiků. Pomáhá jim lépe porozumět, co činí lidi šťastnými,“ uvedl ke zprávě Jeffrey Sachs z organizace Sustainable Development Solutions Network, která spadá pod OSN. Právě na zakázku Organizace spojených národů každoročně připravuje Kolumbijská univerzita v New Yorku tento report.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura