Na místě budoucí dálnice D35 u Ostrova v Pardubickém kraji našli archeologové dřevěnou studnu, jež vznikla asi pět tisíc let před naším letopočtem. Jedná se tak o nejstarší pravěkou studnu na světě. Postavena byla z dubových kmenů o půdorysu 80 krát 80 centimetrů a v hloubce 140 centimetrů.
Studna má pro archeology velký význam také kvůli vyspělé technologii, kterou byla v pravěkém neolitu postavena. „V rozích byly dřevěné kůly, které byly vydrážkované, a do těchto drážek se dávala opracovaná prkna. Podle dosavadních archeologických nálezů jsme si mysleli, že tato technika byla použita až někdy v době bronzové a později, například v době římské. Nyní už víme, že byla používána i tímto neolitickým lidem. Takže nejen stáří, ale i vyspělá technologie je velmi zajímavá až omračující. S tím skutečně nikdo nepočítal,“ uvedl pro ČTK Jaroslav Peška, ředitel Archeologického centra Olomouc.
Studna bude současně s konzervací podrobena dalším analýzám, během nichž mohou vědci zjistit, jak například vypadalo přírodní prostředí kolem studny. Po skončení výzkumu a restaurování se studna stane součástí expozice Proti proudu času Východočeského muzea v Pardubicích.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…