Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejpozitivnější environmentální příběhy z roku 2022

6 minut radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Přiznáme bez mučení: původní plán bylo shrnout všechny pozitivní enviromentální události z tohoto roku, ale jelikož jich bylo opravdu nespočet, nevešly by se všechny do jednoho článku. Což je pozitivní, ale trošku nepraktické. Proto jsme se rozhodli pro vás vybrat za každý měsíc jednu pozitivní ekologickou událost, která nás nejvíce zaujala. Všechny příběhy sepsal server Euro News.

Prosinec 2022

Solární energie v EU stoupla v roce 2022 téměř o 50 %, uvádí nová zpráva průmyslové skupiny SolarPower Europe. Odhaluje, že EU letos instalovala rekordních 41,4 GW solární energie, což je dost na to, aby napájela ekvivalent 12,4 milionů domácností. To je 47procentní nárůst oproti 28,1 GW instalovaným v roce 2021. Za jeden rok se tedy kapacita bloku vyrábět energii z tohoto obnovitelného zdroje zvýšila o 25 procent.

Listopad 2022

Vědci zjistili, že rostliny učí své potomky, jak se přizpůsobit změně klimatu. Nový výzkum totiž naznačil, že rostliny mohou přímo přenést adaptaci na klima na své potomky. Tyto „vzpomínky“ na to, jak přežít v měnícím se světě, se předávají prostřednictvím něčeho, čemu se říká epigenetika. Na rozdíl od genetických změn epigenetické změny nemění sekvenci DNA. Místo toho mohou změnit způsob, jakým organismus čte sekvenci DNA. Vědci doufají, že jim tento objev pomůže pochopit, jak inteligence rostlin pomáhá v boji se změnou klimatu.

Říjen 2022

Solární lampy vyrobené z elektronického odpadu jsou jedním z řešení výpadků elektřiny v Nigérii.
Nigerijský podnikatel Dozie Igweilo prostřednictvím svého podniku QuadLoop recykluje díly ze staré elektroinstalace za účelem výroby levných solárních lamp. Když se nigerijská národní síť zhroutí, což se zde stává často, tyto lampy pomáhají malým podnikům udržet světla rozsvícená, aniž by se jejich majitelé museli spoléhat na drahé generátory.

Ilustrační foto: Pixabay

Září 2022

Vědci předpovídají, že díra v ozonové vrstvě se v příštích 50 letech uzavře. V roce 1987, pouhých sedm let poté, co vědci objevili, že umělé chemikálie poškozují ozonovou vrstvu, byl podepsán Montrealský protokol, jehož cílem je pokusit se omezit množství škodlivých chemikálií v atmosféře.

Nyní nový výzkum Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) v USA zjistil, že koncentrace škodlivých chemikálií, které poškozují ozonovou vrstvu, klesly ve střední úrovni stratosféry o něco málo přes 50 procent ve srovnání s 80. lety. Vědci říkají, že jde o „významný milník“ na cestě k zotavení.

Srpen 2022

Mravenci by podle vědců mohli nahradit škodlivé pesticidy a zachránit včely. Pesticidy mohou být nesmírně škodlivé pro mnohé druhy hmyzu, zejména pro včely. Nová studie však zjistila, že mravenci mohou chránit plodiny před poškozením stejně dobře jako tyto látky, a to dokonce za nižší náklady.

Mravenci chrání plodiny před škůdci, jako jsou housenky a brouci. Jejich tunely podobné labyrintu také provzdušňují půdu a pomáhají rostlinám nasávat kyslík. Vědci prozkoumali 26 druhů mravenců a zjistili, že by mohli být „slibným nástrojem“ v boji proti škůdcům.

Červenec 2022

Světově proslulá hračkářská společnost Mattel uvedla na trh panenku věhlasné ochránkyně přírody Jane Goodall. Dodává se s veškerým příslušenstvím, které by mohl každý začínající přírodovědec potřebovat, včetně modelu Davida Greybearda, prvního šimpanze, který Jane důvěřoval, když prováděla svůj průlomový výzkum na těchto zvířatech. Panenka je navíc vyrobena ze 75 procent recyklovaného plastu. Primatoložka uvedla, že doufá, že panenka bude pozitivním vzorem pro mladé dívky.

Červen 2022

Dánský startup LastPad je průkopníkem opakovaně použitelných menstruačních produktů, které mají ženám pomoci menstruovat bez nutnosti užívání konvenčních vložek. Nejnovější produkt společnosti byl uveden do prodeje v červnu tohoto roku. Jde o opakovaně použitelnou menstruační vložku. Dodává se ve třech velikostech (od slipových vložek po noční vložky) a má tři vrstvy.

Květen 2022

Lidská moč by mohla být účinným a méně znečišťujícím hnojivem pro plodiny. Může to znít zvláštně, ale vědci jsou si docela jisti, že toto jedinečné přírodní řešení by mohlo být dobrou alternativou k chemickým hnojivům. Moč obvykle není hlavním přenašečem onemocnění a před použitím na plodiny se nemusí složitě zpracovávat.

Ilustrační foto: Pixabay

Duben 2022

Noční solární panely jsou nyní schopny generovat dostatek energie k nabití telefonu. Tyto speciálně navržené panely by mohly pomoci vyřešit současné problémy se solární energií tím, že generují energii, jakmile slunce zapadne.

Toto řešení, které vytvořil profesor Jeremy Munday, umožňuje získávat elektřinu z noční oblohy. Výzkum provedený v letošním roce potvrzuje, že noční solární panely produkují dostatek energie k nabití mobilního telefonu.

Březen 2022

Švédsko s největším procentem lesních ploch v Evropě hledá nové způsoby, jak začlenit stromy do své architektury. Jejich inovativní dřevěný mrakodrap ve městě Skelleftea je postaven z více než 12 000 metrů krychlových dřeva a je schopen po celou dobu své životnosti pohltit devět milionů kilogramů oxidu uhličitého.

Únor 2022

Čína otevřela obyvatelům své první lesní město, jehož autorem je italský architekt Stefan Boeri. Toto inovativní lesní město pohltí ročně kolem 20 tun oxidu uhličitého a vypustí přibližně 10 tun kyslíku.

Leden 2022

Vybělené korálové útesy mohou stále poskytovat výživu. Přestože korálové útesy po celém světě jsou poškozeny stoupající teplotou moře, což vedlo k jejich rozsáhlému zbělání, ukazuje se, že i bílé útesy stále zůstávají bohatými zdroji mikroživin.

To neznamená, že bychom se měli přestat snažit zabránit procesu bělení, ale znamená to, že tam, kde došlo ke škodě, stále existuje nějaká naděje.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Nová léčba může zvrátit plešatost u mužů

Mistři spolupráce: I sloni dovedou táhnout za jeden provaz

Hladovění může pomoci proti nádorovým buňkám

Dnes do práce lidé vyráží v papučích, upozorňují tak na domácí mobilní hospic

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…