Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlevnější a nejdražší evropské destinace pro dovolenou v roce 2023

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že obecně nám životní náklady neustále rostou, je samozřejmé, že i letní dovolená bude stále dražší. Nicméně EuroNews dalo dohromady seznam prázdninových lokalit, které nezruinují a nabízí spoustu aktivit.

Poptávka po dovolené v zahraničí v roce 2023 se podle cestovních kanceláří blíží úrovni, na které byla ještě před pandemií. S rostoucím počtem rezervací těchto dovolených však roste i jejich cena.

Jaké jsou nejlevnější prázdninové destinace v Evropě v roce 2023?

Holiday Money Report, který britská pošta vydává každý rok, hodnotí celosvětové destinace z hlediska cenové dostupnosti a nabízí tak případným zájemcům levnější možnosti, kam o prázdninách vycestovat.

Aby bylo možné najít nejlevnější světové destinace pro rok 2023, musela pošta porovnat náklady na osm základních turistických položek, a to včetně kávy, piva, krému na opalování a tříchodového menu.

A vítěz letošního reportu?

Po analýze došla k tomu, že momentálně je nejlevnější prázdninovou destinací v Evropě turecký Marmari. Toto známé plážové letovisko své návštěvníky potěší zejména krásným pobřežím s tyrkysovým mořem.

Nejlevnější kávu a víno má portugalské Algarve

Pokud preferujete gurmánsky směřované výlety, portugalské Algarve nabízí skvělé víno a kávu, které finančně vyjdou velice příjemně. Pobřeží s drsnými skalními útvary a obílenými domy se může pochlubit nejlevnější kávou (necelých 22 CZK) a vínem (za 50 CZK) ze všech destinací po celém světě.

Ilustrační foto: Pixabay

Bulharsko vyhrává s jídlem

Na bulharském Slunečním pobřeží na okraji Černého moře je rovněž jídlo a pití finančně dostupné. Šálek kávy vás v tomto známém pobřežním letovisku vyjde na pouhých 25 CZK, zatímco láhev piva stojí kolem 50 korun. Sluneční pobřeží je také nejlevnějším místem v Evropě pro tříchodové jídlo pro dva, včetně vína. Taková příjemná večera vás zde vyjde na něco málo přes 950 CZK. Skvělá příležitost vyzkoušet místní mořské plody! A rozhodně nezapomeňte zakončit večeři panákem rakie, bulharského alkoholu vyrobeného z fermentovaného ovoce.

Na konci žebříčku stojí Island

Pokud bychom se zaměřili naopak na zemi, kde si letos připlatíte nejvíce, vyhrává islandský Reykjavík. Hlavní město Islandu s pozoruhodnou moderní architekturou a geotermálními bazény vás vyjde poměrně draho, i co se týče jídla a pití.

Láhev piva nebo sklenka vína vás vyjde na téměř 240 korun. A pokud uvažujete o večeři v nějakém z místních podniků, připravte se, že se účet může vyšplhat až na 3500 CZK za tříchodové jídlo pro dva s domácím vínem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…