Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlevnější a nejdražší evropské destinace pro dovolenou v roce 2023

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že obecně nám životní náklady neustále rostou, je samozřejmé, že i letní dovolená bude stále dražší. Nicméně EuroNews dalo dohromady seznam prázdninových lokalit, které nezruinují a nabízí spoustu aktivit.

Poptávka po dovolené v zahraničí v roce 2023 se podle cestovních kanceláří blíží úrovni, na které byla ještě před pandemií. S rostoucím počtem rezervací těchto dovolených však roste i jejich cena.

Jaké jsou nejlevnější prázdninové destinace v Evropě v roce 2023?

Holiday Money Report, který britská pošta vydává každý rok, hodnotí celosvětové destinace z hlediska cenové dostupnosti a nabízí tak případným zájemcům levnější možnosti, kam o prázdninách vycestovat.

Aby bylo možné najít nejlevnější světové destinace pro rok 2023, musela pošta porovnat náklady na osm základních turistických položek, a to včetně kávy, piva, krému na opalování a tříchodového menu.

A vítěz letošního reportu?

Po analýze došla k tomu, že momentálně je nejlevnější prázdninovou destinací v Evropě turecký Marmari. Toto známé plážové letovisko své návštěvníky potěší zejména krásným pobřežím s tyrkysovým mořem.

Nejlevnější kávu a víno má portugalské Algarve

Pokud preferujete gurmánsky směřované výlety, portugalské Algarve nabízí skvělé víno a kávu, které finančně vyjdou velice příjemně. Pobřeží s drsnými skalními útvary a obílenými domy se může pochlubit nejlevnější kávou (necelých 22 CZK) a vínem (za 50 CZK) ze všech destinací po celém světě.

Ilustrační foto: Pixabay

Bulharsko vyhrává s jídlem

Na bulharském Slunečním pobřeží na okraji Černého moře je rovněž jídlo a pití finančně dostupné. Šálek kávy vás v tomto známém pobřežním letovisku vyjde na pouhých 25 CZK, zatímco láhev piva stojí kolem 50 korun. Sluneční pobřeží je také nejlevnějším místem v Evropě pro tříchodové jídlo pro dva, včetně vína. Taková příjemná večera vás zde vyjde na něco málo přes 950 CZK. Skvělá příležitost vyzkoušet místní mořské plody! A rozhodně nezapomeňte zakončit večeři panákem rakie, bulharského alkoholu vyrobeného z fermentovaného ovoce.

Na konci žebříčku stojí Island

Pokud bychom se zaměřili naopak na zemi, kde si letos připlatíte nejvíce, vyhrává islandský Reykjavík. Hlavní město Islandu s pozoruhodnou moderní architekturou a geotermálními bazény vás vyjde poměrně draho, i co se týče jídla a pití.

Láhev piva nebo sklenka vína vás vyjde na téměř 240 korun. A pokud uvažujete o večeři v nějakém z místních podniků, připravte se, že se účet může vyšplhat až na 3500 CZK za tříchodové jídlo pro dva s domácím vínem.

Související články

Inspirace

Chat-GPT sestavil ideální evropské prázdniny

Příroda a ekologie

Kam za nejčistší vodou na koupání? V Evropě vede Kypr, Rakousko a Řecko

Inspirace

Dvě nejnavštěvovanější země světa jsou v Evropě

Inspirace

Nejbezpečnější evropské země, do kterých lze v roce 2023 cestovat

Zaručeně zlepší den

Pizza s 1001 druhy sýra se zapsala do Guinessovy knihy rekordů

Chcete se přestěhovat? Zkuste tato města – za bydlení vám zaplatí

Thesios: Umělá inteligence radí vysokoškolákům, jaké téma závěrečné práce zvolit

Udělejte na klienta dojem na první dobrou – jak se připravit na obchodní schůzku 

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…