Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší herec roku věnoval svá ocenění nemocným

Eddie Redmayne ve filmu Teorie všeho, zdroj: imbd.com

Nejlepší herec roku, Eddie Redmayne, věnoval všechny ceny, které letos získal za výjimečný herecký výkon, lidem trpícím ASL (amyotrofická laterální skleróza). Ve filmu The Theory of Everything sám ztvárnil jednoho z nemocných bojující s ASL, profesora Stephena Hawkinga.

Letošní ocenění za nejlepšího herce roku 2015 nepřinesla žádné velké překvapení. Ať už se jednalo o Zlatý Glóbus, cenu BAFTA či snad to nejcennější – Oscara 2015, všechny tyto sošky putovaly vždy do těch samých rukou. Hrdým majitelem celé této kolekce ocenění se pro rok 2015 stal 33-letý herec Eddie Redmayne alias profesor Stephen Hawking ve filmu The Theory of Everything (Teorie všeho).

První ze tří cen, Zlatý Glóbus, byla Eddiem označena za poctu ,,štědrosti a genialitě profesora Stephena Hawkinga“ a jeho ženě Jane. Další v pořadí, britská cena BAFTA, byla věnována ,,třem rodinám“. Tou hlavní byla rodina Stephena Hawkinga, jež se stala námětem celého filmu a která byla ten večer v Královské opeře v Londýně také osobně přítomna. Eddie ve svém dechberoucím proslovu děkoval profesorově ,,důvěře, štědrosti a laskavosti“, díky které si uvědomil, jak může člověk ,,žít skutečně naplno“. V závěrečném projevu, při udílení Oscarů, pak již pouze poznamenal, že se stane spolehlivým ,,opatrovníkem“ Oscara, který patří všem lidem trpícím ALS.

ALS je zkrácený název pro Amyotrofickou laterální sklerózu. Příčina této nemoci je neznámá a její působení má za následek postupnou degeneraci motoneuronu. Během ALS tedy postupně zanikají rohy míšní, mozková kůra a motorická jádra některých mozkových nervů. Nemoc se projevuje slabostí v rukou a nohou, postupně způsobuje poruchy řeči, žvýkání, polykání a dýchání. Dobrou zprávou je, že ASL nikdy nenarušuje intelekt.

Profesor Stephen Hawking je na svého zástupce a zprostředkovatele unikátního životního příběhu na stříbrném plátně v Teorii všeho právem hrdý. Sám tedy prokázal Eddiemu čest v podobě publikování krátké zprávy na svém facebookovém profilu, kde uvedl: ,,Dobrá práce Eddie, jsem na tebe pyšný. SH“.

Pozorovat nevinnou chlapeckou radost herce Eddieho Redmayna na každém ze tří významných filmových večerů bylo úchvatným zážitkem nejen pro všechny přítomné v sále, ale ve větším měřítku také pro diváky u televizních obrazovek. Svými několika proslovy si Eddie získal srdce snad úplně každého a díky tomu se teď mohou i všichni pacienti trpící ALS radovat ze svého dílu slávy, neboť každému z nich teď patří část tří nejznámějších filmových ocenění.

 

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Nechce se vám cvičit a cítíte se provinile? Evoluční biologové mají vysvětlení, které vás uklidní

Originální hadříky seženete on-line a za pár kaček. Internetový sekáč míří do Česka

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…