Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Návrat k přirozené kráse a sebevědomí? Ve Francii schválili zákon regulující užívání filtrů

Ilustrační foto: Pexels

Francouzské Národní shromáždění přijalo zákon, který nařizuje influencerům deklarovat, pokud byly jejich fotografie nebo videa softwarově upraveny tak, aby byla změněna jejich postava nebo obličej. Podle webu TechCrunch chce tímto krokem bojovat proti podvodné reklamě a nerealistickým standardům krásy, které škodí hlavně dospívajícím.

Zákon, který poprvé představil v listopadu 2022 Aurélien Taché ze Strany zelených, byl na konci března schválen parlamentem a v květnu poputuje do senátu, kde se očekává jeho podpora. Influenceři – tvůrci využívající své pověsti ke sdílení obsahu, který propaguje produkt nebo službu výměnou za peníze nebo věcnou výhodu – budou muset na fotce nebo videu viditelně uvádět, že používají filtr měnící jejich vzhled nebo že byla fotka jinak softwarově upravena. Novela tímto navazuje na starší zákon, který nařizuje označovat retušované a jinak zprocesované fotografie v reklamních kampaních.

Podle francouzského ministra financí Bruna le Mairea má zákon „pomoci omezit škodlivé psychologické dopady filtrů na sebedůvěru uživatelů.“ Sledování fotografií a videí „dokonalých“ lidí s sebou totiž nese riziko rozvoje anorexie, bulimie nebo depresí, čemuž chtějí francouzští zákonodárci předejít. Zároveň je cílem nastavit pravidla, v jejichž rámci je influencering brán jako povolání a jeho provozovatelé tedy musí brát ohled na své zákazníky.

Nově také influenceři nebudou moci propagovat kosmetické operace, finanční produkty nebo padělané služby. Pokud budou zviditelňovat sázkové a hazardní služby, budou muset do svého obsahu vložit informace s upozorněním na rizika, která s tím souvisejí. Regulace se týká francouzských tvůrců a těch, co cílí na francouzské publikum. Jelikož je norma označována za revoluční, je možné, že se stane inspirací podobným zákonům napříč světem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Pracovní schopnost: Jak o ni můžeme sami pečovat?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…