Našli jsme na Marsu jezero, kde může existovat život, oznámili vědci

Zdroj fotografie: Pixabay

Hluboko v půdě Marsu se nachází velké solné jezero, kde může existovat život. Skupina italských vědců svá zjištění opírá o analýzu dat sondy Mars Express získaných během tří let. Výzkumný satelit od roku 2003 obíhá Mars v rámci projektu Evropské kosmické agentury.

„Pokud jsou výzkumné závěry správné, je to poprvé, kdy jsme nalezli důkaz o přítomnosti velkého vodního rezervoáru na Marsu,“ komentoval objev geofyzik Texaské univerzity Cassie Stuurman. Mars je velmi chladná planeta, ale voda se tam možná udržuje v tekutém stavu díky rozpuštěné soli. Podle vědců takové prostředí není příliš příznivé pro život v té podobě, jaká je známá na Zemi. Existují ale mikrobi, kteří jsou schopni se na slané prostředí adaptovat.

Studie přesně neuvádí hloubku vodní vrstvy. Vědci tak nemohou určit, zda jde o podzemní nádrž, nebo o vrstvu kalu. Rezervoár vody je široký asi dvacet kilometrů a leží poblíž jižního pólu planety pod vrstvou ledu tlustou 1,5 kilometru. Podle šéfa vědeckého týmu Roberta Oroseie z boloňského Národního astrofyzikálního ústavu není jiné vysvětlení, než že jde o vodu. „Myslím, že je to první kandidát na místo, kde je život schopen vydržet,“ dodal.

Zdroj: Česká televize

Autor článku

Anna Silná