Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA představila „lunární batoh“, který pomůže astronautům zmapovat Měsíc

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníci z NASA a jejich průmysloví partneři spojili síly k vytvoření mapového systému dálkového průzkumu, který nazvali Kinematic Navigation and Cartography Knapsack, zkráceně KNaCK.

Systém je nastaven tak, aby pomáhal astronautům při průzkumu jižního pólu Měsíce. Vynález má formu mobilního skeneru, který využívá detekci světla a nastavování laserového světla k měření dosahu. Planetární vědec doktor Michael Zanetti, který vede projekt KNaCK v Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville, Alabama, popisuje KNaCK jako supervýkonnou verzi laserových dálkoměrů, které jsou běžně užívány zeměměřiči, nebo vysoce citlivé alarmy, které pomáhají autům, aby se vyhnuly srážce.

Senzor je v podstatě geodetický nástroj pro navigaci i vědecké mapování. Je zároveň schopen tvořit 3D mapy s ultra vysokým rozlišením s přesností na centimetry, a tím poskytnout výzkumníkům bohatý vědecký kontext. Zároveň přispívá k vyššímu bezpečí astronautů a vozidel v prostředí bez GPS, jako je právě Měsíc, a dokáže průzkumníkům v reálném čase poskytnout informace o jejich poloze, jak daleko se dostali a jak daleko jim zbývá do cíle.

Nástroj se podobá batohu pro turisty. Vesmírní průzkumníci si KNaCK obléknou jako turistický batoh a použijí jej k vytvoření 3D mapy okolního terénu ve vysokém rozlišení. Přesně zmapují topografii krajiny včetně roklí, jeskyň a hor.

Zanetti uvedl, že jako lidské bytosti máme tendenci orientovat se na základě orientačních bodů, ty však na Měsíci neexistují. KNaCK průzkumníkům umožní určit jejich pohyb, směr a orientaci na vzdálené cíle. Mohou dokonce označit konkrétní místa, kde našli nějaký jedinečný minerál nebo skalní útvar, takže ostatní výzkumníci se mohou snadno vrátit a podrobit je dalšímu studiu.

V současné době tým pracuje na zmenšení technologie, protože prototyp batohu váží asi 18 kg. Zanetti uvádí, že by finální produkt mohl být dokonce tak malý, aby se dal namontovat na helmu astronauta.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…