Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

NASA představila „lunární batoh“, který pomůže astronautům zmapovat Měsíc

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníci z NASA a jejich průmysloví partneři spojili síly k vytvoření mapového systému dálkového průzkumu, který nazvali Kinematic Navigation and Cartography Knapsack, zkráceně KNaCK.

Systém je nastaven tak, aby pomáhal astronautům při průzkumu jižního pólu Měsíce. Vynález má formu mobilního skeneru, který využívá detekci světla a nastavování laserového světla k měření dosahu. Planetární vědec doktor Michael Zanetti, který vede projekt KNaCK v Marshall Space Flight Center NASA v Huntsville, Alabama, popisuje KNaCK jako supervýkonnou verzi laserových dálkoměrů, které jsou běžně užívány zeměměřiči, nebo vysoce citlivé alarmy, které pomáhají autům, aby se vyhnuly srážce.

Senzor je v podstatě geodetický nástroj pro navigaci i vědecké mapování. Je zároveň schopen tvořit 3D mapy s ultra vysokým rozlišením s přesností na centimetry, a tím poskytnout výzkumníkům bohatý vědecký kontext. Zároveň přispívá k vyššímu bezpečí astronautů a vozidel v prostředí bez GPS, jako je právě Měsíc, a dokáže průzkumníkům v reálném čase poskytnout informace o jejich poloze, jak daleko se dostali a jak daleko jim zbývá do cíle.

Nástroj se podobá batohu pro turisty. Vesmírní průzkumníci si KNaCK obléknou jako turistický batoh a použijí jej k vytvoření 3D mapy okolního terénu ve vysokém rozlišení. Přesně zmapují topografii krajiny včetně roklí, jeskyň a hor.

Zanetti uvedl, že jako lidské bytosti máme tendenci orientovat se na základě orientačních bodů, ty však na Měsíci neexistují. KNaCK průzkumníkům umožní určit jejich pohyb, směr a orientaci na vzdálené cíle. Mohou dokonce označit konkrétní místa, kde našli nějaký jedinečný minerál nebo skalní útvar, takže ostatní výzkumníci se mohou snadno vrátit a podrobit je dalšímu studiu.

V současné době tým pracuje na zmenšení technologie, protože prototyp batohu váží asi 18 kg. Zanetti uvádí, že by finální produkt mohl být dokonce tak malý, aby se dal namontovat na helmu astronauta.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Poradny odhalí jen zlomek nadaných dětí, pomoci mají speciální hry

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…