Nápad ústeckého studenta nabízí pomoc bezdomovcům i omezení plýtvání

Zdroj fotografie: zbylo.cz

782 milionů lidí na světě trpí hladem, na druhou stranu vyhodí každý člověk v průměru 105 kilogramů jídla za rok. V koši tak končí více než třetina všech potravin. Vyřešit tuto nerovnováhu je dost možná nadlidský úkol. Mladík z Ústí nad Labem nicméně přišel s nápadem, který umožňuje méně plýtvat potravinami a zároveň nasytit hladové.

Nápad je z jistého úhlu pohledu tak prostý, až se člověku nechce věřit, že s ním dosud nikdo nepřišel. Spočívá v jednoduchém háčku, který se zavěsí na kontejner či koš. Když pak na místo někdo přijde vyhodit odpadky, může na háček zavěsit přebývající, ale ještě poživatelné potraviny. Ty si posléze může kdokoliv vzít, aniž by se musel přehrabovat v záplavě dalšího odpadu. V jednoduchosti je krása, v tomto případě snad i genialita.

Hlavním cílem iniciativy je snížit množství vyhozeného jídla a zároveň mu pomoct najít dalšího majitele. Motivací je taky zlepšit hygienu, a tedy i kvalitu potravin, které bezdomovci a chudí lidé konzumují.

Projekt Zbylo.cz je teprve na začátku, háčky zatím existují pouze čtyři. Již brzy ale bude spuštěna crowdfundingová kampaň, v níž budou zájemci moci podpořit tuto myšlenku finančním příspěvkem.

Autor článku

Kristýna Motlová