Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nanotechnologie čistí životní prostředí v okolí chemičky

Ústecký areál Spolchemie se zařadil k dalším pěti místům v Evropě, ve kterých probíhá mezinárodní projekt zaměřený na odstranění škodlivin z přírody. Vědci se zde prostřednictvím nanočástic železa pokouší vyčistit kontaminované podzemí tamní chemické společnosti. Celý projekt je realizován v mezinárodní spolupráci partnerů z Rakouska, Německa, Norska a České republiky.

Do předem připravených vrtů v okolí ústecké chemičky, jejichž hloubka dosahovala až jedenáct metrů, byla aplikována suspenze vody a nanočástic železa. Očekává se, že nanočástice železa dokáží rozložit toxické látky vyskytující se v podzemí. Obecně umějí nanoskopické částice železa eliminovat organická rozpouštědla, pesticidy, toxické kovy a jiné nebezpečné látky. Použité nanočástice železa jsou vysoce reaktivní a v kontaktu se vzduchem okamžitě shoří. Z tohoto důvodu je k jejich aplikaci použito vodní suspenze.

Zda se původní záměr potvrdí, ukáží navazující odběry a následné testy. Jasno bude zhruba po půl roce. V případě úspěchu je v plánu touto metodou vyčistit celý areál ústecké Spolchemie. K použitým stům kilogramům nanočástit železa by tak za rok přibyla další tuna. Pro Českou republiku by to neznamenalo pouze vyřešení jednoho z ekologických prohřešků minulosti, ale také zviditelnění české vědy v evropském měřítku.

FOTO: spolchemie.cz

 

deník.cz, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Uhlíkovou stopu snižují i tradiční výrobci skotské whisky

Nádherný snímek od českého fotografa zaujal NASA

Nápad roku od Vodafone ovládla umělá inteligence, která radí lékařům

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …