Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nanotechnologie čistí životní prostředí v okolí chemičky

Ústecký areál Spolchemie se zařadil k dalším pěti místům v Evropě, ve kterých probíhá mezinárodní projekt zaměřený na odstranění škodlivin z přírody. Vědci se zde prostřednictvím nanočástic železa pokouší vyčistit kontaminované podzemí tamní chemické společnosti. Celý projekt je realizován v mezinárodní spolupráci partnerů z Rakouska, Německa, Norska a České republiky.

Do předem připravených vrtů v okolí ústecké chemičky, jejichž hloubka dosahovala až jedenáct metrů, byla aplikována suspenze vody a nanočástic železa. Očekává se, že nanočástice železa dokáží rozložit toxické látky vyskytující se v podzemí. Obecně umějí nanoskopické částice železa eliminovat organická rozpouštědla, pesticidy, toxické kovy a jiné nebezpečné látky. Použité nanočástice železa jsou vysoce reaktivní a v kontaktu se vzduchem okamžitě shoří. Z tohoto důvodu je k jejich aplikaci použito vodní suspenze.

Zda se původní záměr potvrdí, ukáží navazující odběry a následné testy. Jasno bude zhruba po půl roce. V případě úspěchu je v plánu touto metodou vyčistit celý areál ústecké Spolchemie. K použitým stům kilogramům nanočástit železa by tak za rok přibyla další tuna. Pro Českou republiku by to neznamenalo pouze vyřešení jednoho z ekologických prohřešků minulosti, ale také zviditelnění české vědy v evropském měřítku.

FOTO: spolchemie.cz

 

deník.cz, Oldřich Večeřa

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.