Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zodpovědné nakupování je pro budoucnost důležité. Nová kampaň poradí, jak na to

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Přestože se naše pozornost plně soustředí na současné dění, budoucnost naší planety by nám neměla být lhostejná. Ministerstvo životního prostředí proto spouští iniciativu, která má podpořit zodpovědné nakupování.

Pandemická opatření nahrávají impulzivním online nákupům a odsouvají udržitelný životní styl na druhou kolej – rapidně se zvýšila spotřeba jednorázových plastů a v mnohých odvětvích se více než na kvalitu opět hledí na kvantitu a nízkou cenu produktů. Nakupovat s ohledem na budoucnost naší planety je proto důležitější než kdy jindy.

Udržitelnou spotřebu s co nejmenší ekologickou stopou podporuje také nová iniciativa Ministerstva životního prostředí #nakupujemeodpovědně. Ta propojuje ekonomické, sociální i environmentální aspekty, a snaží se tak motivovat jednotlivce a veřejné i soukromé subjekty ke změně spotřebních návyků a k zamyšlení nad tím, jaké pozadí stojí za produkty a službami, které nakupujeme a následně (ne)využíváme.

Zdroj fotografie: archiv projektu

Cílem iniciativy je poskytnout návod a inspiraci, jak se v odpovědném nakupování zlepšovat, a tak nejen minimalizovat dopad na životní prostředí, ale i podpořit zajímavé projekty či regionální produkty.

K zásadám, které ministerstvo doporučuje dodržovat, tak patří například eliminace obalů a zboží na jedno použití, upřednostnění environmentálně šetrné zábavy (například pěšího výletu do přírody) nebo podpora lokálních farmářů či produktů s ekoznačkou.

Více se dozvíte přímo na webu ČR 2030, který závazky k udržitelnému rozvoji blíže představuje. Sdílením na sociálních sítích s hashtagem #nakupujemeodpovědně navíc můžete inspirovat ostatní, a zároveň tak dát firmám najevo své preference.

Související články

Inspirace

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

Inspirace

Paběrkuje se už i v Brně. Iniciativa tak pomáhá lidem v nouzi

Byznys

V prospěšném projektu pletou babičky ponožky z přebytečné vlny

Inspirace

Globus nabízí zákazníkům před Vánocemi hodinu ticha

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory