Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Zodpovědné nakupování je pro budoucnost důležité. Nová kampaň poradí, jak na to

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Přestože se naše pozornost plně soustředí na současné dění, budoucnost naší planety by nám neměla být lhostejná. Ministerstvo životního prostředí proto spouští iniciativu, která má podpořit zodpovědné nakupování.

Pandemická opatření nahrávají impulzivním online nákupům a odsouvají udržitelný životní styl na druhou kolej – rapidně se zvýšila spotřeba jednorázových plastů a v mnohých odvětvích se více než na kvalitu opět hledí na kvantitu a nízkou cenu produktů. Nakupovat s ohledem na budoucnost naší planety je proto důležitější než kdy jindy.

Udržitelnou spotřebu s co nejmenší ekologickou stopou podporuje také nová iniciativa Ministerstva životního prostředí #nakupujemeodpovědně. Ta propojuje ekonomické, sociální i environmentální aspekty, a snaží se tak motivovat jednotlivce a veřejné i soukromé subjekty ke změně spotřebních návyků a k zamyšlení nad tím, jaké pozadí stojí za produkty a službami, které nakupujeme a následně (ne)využíváme.

Zdroj fotografie: archiv projektu

Cílem iniciativy je poskytnout návod a inspiraci, jak se v odpovědném nakupování zlepšovat, a tak nejen minimalizovat dopad na životní prostředí, ale i podpořit zajímavé projekty či regionální produkty.

K zásadám, které ministerstvo doporučuje dodržovat, tak patří například eliminace obalů a zboží na jedno použití, upřednostnění environmentálně šetrné zábavy (například pěšího výletu do přírody) nebo podpora lokálních farmářů či produktů s ekoznačkou.

Více se dozvíte přímo na webu ČR 2030, který závazky k udržitelnému rozvoji blíže představuje. Sdílením na sociálních sítích s hashtagem #nakupujemeodpovědně navíc můžete inspirovat ostatní, a zároveň tak dát firmám najevo své preference.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…