Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Existence deštných pralesů má významný vliv na celý ekosystém, jehož jsme součástí i my, lidé. Nová iniciativa ze strany Brazílie, Demokratické republiky Kongo a Indonésie je proto chvályhodná. Zmiňované země usilují o vytvoření aliance, která by prosazovala větší ochranu deštných pralesů a přírody, uvedl server Radio Wave.

Návrh přišel po zvolení brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, jehož cílem je bojovat proti dalšímu kácení lesů v Amazonii. Právě na území tří výše zmíněných států se nachází polovina všech deštných pralesů na světě. Státy nyní chtějí předložit společné řešení ohledně uhlíkové stopy, což je dlouhodobý sporný bod při jednáních o klimatu s Organizací spojených národů. K alianci by se výhledově mohly přidružit další země, jako je Peru a Kambodža.

„Dohoda by mohla být slibným krokem vpřed, kromě pralesů ale musíme chránit i původní obyvatele a místní komunity, které v nich žijí,“ uvedl Oscar Soria z neziskové organizace Avaaz, která patří k největším na světě a věnuje se klimatickým změnám, lidským právům nebo ochraně zvířat. Probíhající jednání jsou velkou nadějí, jelikož Brazílie, Demokratická republika Kongo a Indonésie patřily v roce 2021 mezi pět zemí s největším úbytkem deštných pralesů.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Vlčí pár v Jeseníkách. Poprvé jej tam zachytily fotopasti

Orgasmický koncert. Žena se neudržela na hudebním vystoupení

Formule 1 daruje Itálii milion eur na pomoc po povodních

Příroda je inteligentní. Horská louka si pamatuje předchozí generaci rostlin

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…