Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Existence deštných pralesů má významný vliv na celý ekosystém, jehož jsme součástí i my, lidé. Nová iniciativa ze strany Brazílie, Demokratické republiky Kongo a Indonésie je proto chvályhodná. Zmiňované země usilují o vytvoření aliance, která by prosazovala větší ochranu deštných pralesů a přírody, uvedl server Radio Wave.

Návrh přišel po zvolení brazilského prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, jehož cílem je bojovat proti dalšímu kácení lesů v Amazonii. Právě na území tří výše zmíněných států se nachází polovina všech deštných pralesů na světě. Státy nyní chtějí předložit společné řešení ohledně uhlíkové stopy, což je dlouhodobý sporný bod při jednáních o klimatu s Organizací spojených národů. K alianci by se výhledově mohly přidružit další země, jako je Peru a Kambodža.

„Dohoda by mohla být slibným krokem vpřed, kromě pralesů ale musíme chránit i původní obyvatele a místní komunity, které v nich žijí,“ uvedl Oscar Soria z neziskové organizace Avaaz, která patří k největším na světě a věnuje se klimatickým změnám, lidským právům nebo ochraně zvířat. Probíhající jednání jsou velkou nadějí, jelikož Brazílie, Demokratická republika Kongo a Indonésie patřily v roce 2021 mezi pět zemí s největším úbytkem deštných pralesů.

Zdroj: Radio Wave, The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Jak se zbavit nočních můr? Naději přináší nová terapie

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Byla vytvořena dosud nejdetailnější mapa centra paměti mozku

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…