Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadšenci proměnili zanedbaný pramen v kouzelnou studánku

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Javorová studánka

Čas je magická veličina – leckomu svědčí a jinému zase vůbec neprospívá. Platí to i pro místa. Některá stárnou, podobně jako lidé, s noblesou, jiná vypadají s přibývajícími léty čím dál hůř. V obou případech je kouzlo zpravidla v jediném – v péči.

javorova-studanka1Pramen vody na okraji Hranic na Olomoucku byl po jistou dobu ten smutnější případ. Dříve šlo o krásný bod v krajině, ale nedostatek péče ho proměnil v zanedbané místo, na jehož kouzlo mohli místní jen vzpomínat. Ti se ale naštěstí se vzpomínáním nespokojili.  Namísto toho se rozhodli místo znovu oživit a navrátit mu pozbyté kouzlo.

Před více než rokem začal první z nadšenců místo uklízet. Hned týden nato se zde sešla rovnou celá parta a záhy u pramene samovolně vznikla tradice a oblast se týden co týden jen silami místních zvelebovala.

Díky péči nadšenců se pramen proměnil ve studánku, která nyní opět stojí za zastavení, je příjemným místem pro setkání či výlet a není jen stínem své dřívější podoby, ba naopak. Když se studánka po úpravě znovu otevírala, padlo navíc rozhodnutí dát jí symbol a zároveň ji zabezpečit. O obojí se postará kovaný strážce Javorové studánky, jehož zhotovil místní kovář. Náklady na jeho zhotovení pokryly finance získané v crowdfundingové kampani.

Související články

Zaručeně zlepší den

Móda, která nikdy neskončí na skládce. Český start-up mění svět oblečení(m)

Bývalý motocyklový závodník zachránil posádku sanitky. Získal cenu Gentleman silnic

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Imunita proti koronaviru by mohla být doživotní. Nové výzkumy předčily očekávání

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …