Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadšenci proměnili zanedbaný pramen v kouzelnou studánku

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Javorová studánka

Čas je magická veličina – leckomu svědčí a jinému zase vůbec neprospívá. Platí to i pro místa. Některá stárnou, podobně jako lidé, s noblesou, jiná vypadají s přibývajícími léty čím dál hůř. V obou případech je kouzlo zpravidla v jediném – v péči.

javorova-studanka1Pramen vody na okraji Hranic na Olomoucku byl po jistou dobu ten smutnější případ. Dříve šlo o krásný bod v krajině, ale nedostatek péče ho proměnil v zanedbané místo, na jehož kouzlo mohli místní jen vzpomínat. Ti se ale naštěstí se vzpomínáním nespokojili.  Namísto toho se rozhodli místo znovu oživit a navrátit mu pozbyté kouzlo.

Před více než rokem začal první z nadšenců místo uklízet. Hned týden nato se zde sešla rovnou celá parta a záhy u pramene samovolně vznikla tradice a oblast se týden co týden jen silami místních zvelebovala.

Díky péči nadšenců se pramen proměnil ve studánku, která nyní opět stojí za zastavení, je příjemným místem pro setkání či výlet a není jen stínem své dřívější podoby, ba naopak. Když se studánka po úpravě znovu otevírala, padlo navíc rozhodnutí dát jí symbol a zároveň ji zabezpečit. O obojí se postará kovaný strážce Javorové studánky, jehož zhotovil místní kovář. Náklady na jeho zhotovení pokryly finance získané v crowdfundingové kampani.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…