Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadšenci chtějí doplout do Alžírska na lodi z PET lahví

Zdroj: Facebook, Na PET lahvích - VICHR

Vydat se s lodí na moře není v současnosti žádná netradiční aktivita. Ale co když je ta loď z plastových lahví? Přesně na takové chce vyplout čtyřčlenná skupinka odvážlivců. A rovnou do Afriky.

PZ_lod_z_pet_lahvi3„PET lahve jsou výborný materiál, jsou téměř nezničitelné, lehké, krásně nadnáší a jsou hlavně levné,“ vyjmenovává výhody zvoleného materiálu autor projektu Albert Fikáček. Nápad postavit loď právě z plastových lahví dostal před šesti lety. Jak sám uznává, první pokus o její sestavení byl poměrně rozpačitý.

Druhá verze už byla zdařilejší. V zatěžkávací zkoušce na moři obstála, dokud jí ovšem nezničila kombinace silného větru a nezralého kapitána. Fikáček se ale své myšlenky vzdát nechtěl, a tak učinil další pokus.

Nejnovější loď bude výrazně kvalitnější. Na její výstavbě se podílejí odborníci a bude čtyřikrát větší než její předchůdkyně. Finance se podařilo získat díky sponzorům i crowdfundingové kampani. Sám kapitán má za sebou pětiletý výcvik v závodním jachtingu.

PZ_lod_z_pet_lahviPosádka vyrazí na cestu z kraje jara, nejspíš v březnu. Plavbu zahájí v Itálii a na moři se zdrží asi měsíc – s výjimkou chvil, kdy bude odpočívat na pevnině. Cílem je Alžírsko, celkem tak posádku čeká asi 1500 kilometrů. „Stejně jako horolezci nezdolávají hned Himálaj, ale jdou nejdříve do Tater, tak i já raději začnu ve Středozemním moři než v Severním ledovém oceánu,“ vysvětluje volbu trasy Fikáček. Na moři bude mít tříčlennou společnost. „Lidi jsem vybíral podle charakteru a zapálení,“ objasňuje. Celá posádka má v sobě podle něj dost odvahy i trochu šílenosti.

Motivací k cestě byla mimo jiné i nelibost nad vyhazováním spousty kvalitního a využitelného materiálu – právě proto PET lahve. Na výrobu lodi jich budou použity téměř čtyři tisíce. Kromě cíle doplout do Alžírska si Fikáček přeje natočit během cesty dokument.

A co od plavby posádka očekává? „Je to výzva, která si žádá o pokoření, ale upřímně čekám, že to bude dost peklo a že nám Neptun ukáže, co dovede.“

Související články

Zaručeně zlepší den

Zpěvačka darovala svým řidičům 100 tisíc dolarů

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Chcete ušetřit za vytápění? Vsaďte na tepelné čerpadlo

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…