Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadšenci chtějí doplout do Alžírska na lodi z PET lahví

Zdroj: Facebook, Na PET lahvích - VICHR

Vydat se s lodí na moře není v současnosti žádná netradiční aktivita. Ale co když je ta loď z plastových lahví? Přesně na takové chce vyplout čtyřčlenná skupinka odvážlivců. A rovnou do Afriky.

PZ_lod_z_pet_lahvi3„PET lahve jsou výborný materiál, jsou téměř nezničitelné, lehké, krásně nadnáší a jsou hlavně levné,“ vyjmenovává výhody zvoleného materiálu autor projektu Albert Fikáček. Nápad postavit loď právě z plastových lahví dostal před šesti lety. Jak sám uznává, první pokus o její sestavení byl poměrně rozpačitý.

Druhá verze už byla zdařilejší. V zatěžkávací zkoušce na moři obstála, dokud jí ovšem nezničila kombinace silného větru a nezralého kapitána. Fikáček se ale své myšlenky vzdát nechtěl, a tak učinil další pokus.

Nejnovější loď bude výrazně kvalitnější. Na její výstavbě se podílejí odborníci a bude čtyřikrát větší než její předchůdkyně. Finance se podařilo získat díky sponzorům i crowdfundingové kampani. Sám kapitán má za sebou pětiletý výcvik v závodním jachtingu.

PZ_lod_z_pet_lahviPosádka vyrazí na cestu z kraje jara, nejspíš v březnu. Plavbu zahájí v Itálii a na moři se zdrží asi měsíc – s výjimkou chvil, kdy bude odpočívat na pevnině. Cílem je Alžírsko, celkem tak posádku čeká asi 1500 kilometrů. „Stejně jako horolezci nezdolávají hned Himálaj, ale jdou nejdříve do Tater, tak i já raději začnu ve Středozemním moři než v Severním ledovém oceánu,“ vysvětluje volbu trasy Fikáček. Na moři bude mít tříčlennou společnost. „Lidi jsem vybíral podle charakteru a zapálení,“ objasňuje. Celá posádka má v sobě podle něj dost odvahy i trochu šílenosti.

Motivací k cestě byla mimo jiné i nelibost nad vyhazováním spousty kvalitního a využitelného materiálu – právě proto PET lahve. Na výrobu lodi jich budou použity téměř čtyři tisíce. Kromě cíle doplout do Alžírska si Fikáček přeje natočit během cesty dokument.

A co od plavby posádka očekává? „Je to výzva, která si žádá o pokoření, ale upřímně čekám, že to bude dost peklo a že nám Neptun ukáže, co dovede.“

Související články

V Praze vyrostl strom z PET lahví. Upozorňuje na význam recyklace

Inspirace

Originální nápad proměňuje plastové lahve v pevná lana

Společnost

Studenti v Hradci Králové mají perlivou i neperlivou vodu zdarma

Inspirace

V Istanbulu dostanete za plastové lahve jízdenku na metro

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.