Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nadšenci chtějí doplout do Alžírska na lodi z PET lahví

Zdroj: Facebook, Na PET lahvích - VICHR

Vydat se s lodí na moře není v současnosti žádná netradiční aktivita. Ale co když je ta loď z plastových lahví? Přesně na takové chce vyplout čtyřčlenná skupinka odvážlivců. A rovnou do Afriky.

PZ_lod_z_pet_lahvi3„PET lahve jsou výborný materiál, jsou téměř nezničitelné, lehké, krásně nadnáší a jsou hlavně levné,“ vyjmenovává výhody zvoleného materiálu autor projektu Albert Fikáček. Nápad postavit loď právě z plastových lahví dostal před šesti lety. Jak sám uznává, první pokus o její sestavení byl poměrně rozpačitý.

Druhá verze už byla zdařilejší. V zatěžkávací zkoušce na moři obstála, dokud jí ovšem nezničila kombinace silného větru a nezralého kapitána. Fikáček se ale své myšlenky vzdát nechtěl, a tak učinil další pokus.

Nejnovější loď bude výrazně kvalitnější. Na její výstavbě se podílejí odborníci a bude čtyřikrát větší než její předchůdkyně. Finance se podařilo získat díky sponzorům i crowdfundingové kampani. Sám kapitán má za sebou pětiletý výcvik v závodním jachtingu.

PZ_lod_z_pet_lahviPosádka vyrazí na cestu z kraje jara, nejspíš v březnu. Plavbu zahájí v Itálii a na moři se zdrží asi měsíc – s výjimkou chvil, kdy bude odpočívat na pevnině. Cílem je Alžírsko, celkem tak posádku čeká asi 1500 kilometrů. „Stejně jako horolezci nezdolávají hned Himálaj, ale jdou nejdříve do Tater, tak i já raději začnu ve Středozemním moři než v Severním ledovém oceánu,“ vysvětluje volbu trasy Fikáček. Na moři bude mít tříčlennou společnost. „Lidi jsem vybíral podle charakteru a zapálení,“ objasňuje. Celá posádka má v sobě podle něj dost odvahy i trochu šílenosti.

Motivací k cestě byla mimo jiné i nelibost nad vyhazováním spousty kvalitního a využitelného materiálu – právě proto PET lahve. Na výrobu lodi jich budou použity téměř čtyři tisíce. Kromě cíle doplout do Alžírska si Fikáček přeje natočit během cesty dokument.

A co od plavby posádka očekává? „Je to výzva, která si žádá o pokoření, ale upřímně čekám, že to bude dost peklo a že nám Neptun ukáže, co dovede.“

Související články

V Praze vyrostl strom z PET lahví. Upozorňuje na význam recyklace

Inspirace

Originální nápad proměňuje plastové lahve v pevná lana

Společnost

Studenti v Hradci Králové mají perlivou i neperlivou vodu zdarma

Inspirace

V Istanbulu dostanete za plastové lahve jízdenku na metro

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie